logo EN

30.10.2017

Her 3 alışverişçiden 2’si ihtiyaçları olan ürünlerin ve hizmetlerin tümü için internetten alışveriş yapabileceğini düşünüyor

Türkiye’de online ve offline alışveriş davranışlarının sorgulandığı GfK FUTUREBUY SHOPPER Araştırması’nın 2017 raporu çıktı. Araştırmada genel alışveriş davranışlarının yanı sıra 17 kategori* bazında, alışverişte ve satın almada tercih edilen kanallar, alışverişte en etkili temas noktaları, tercih edilen ödeme sistemleri, fiyat karşılaştırma, yorum okuma ve benzeri online aktiviteler de sorgulandı. Araştırma online veri toplama tekniği kullanılarak 18 yaş ve üstü, orta ve üzeri sosyo ekonomik statüye mensup 1.000 alışverişçiden bilgi alınarak gerçekleştirildi. Araştırma raporu 2016 verileriyle karşılaştırmalı olarak hazırlandı.

Araştırma bulgularına göre, son 6 ayda online ya da fiziksel kanallardan giyim alışverişi yaptığını belirtenlerin %62’si bu alışverişlerini hem online hem de fiziksel kanallardan yapmıştır. Yalnızca onlinedan giyim alışverişi yaptığını belirtenlerin oranı %5’tir. Bilgisayar cihazları alışverişi yapanların %22’si yalnızca online kanallardan alışveriş yaptığını belirtmektedir. Sonuçlara bakıldığında fiziksel kanalların online kanallara göre daha çok kullanıldığı görülmektedir. Online kanallarda artış olsa bile fiziksel mağazaların hala önemini kaybetmediği söylenebilir.

Online Alışveriş Davranışları

Online alışverişin avantajları sorgulandığında 2016’da araştırmaya katılanların %65’i neredeyse ihtiyaçları olan ürünlerin ve hizmetlerin tümü için internetten alışveriş yapabileceğini belirtirken 2017’de bu oranın %71’e yükseldiği görülüyor.

Katılımcılara bir yıl öncesine göre hangi online alışveriş aktivitelerini daha çok yaptıkları sorulduğunda, internetten ürün araştırıyorum diyenlerin oranının %54 olduğu görülüyor. Her 3 katılımcıdan 1’i ise 1 yıl öncesine göre daha fazla interneti kullanarak ürün satın aldıklarını belirtiyor.

Mobil ödeme

Alışverişçilerin %14’ü ayda 4 kez veya daha fazla mobil ödeme yapıyor. Alışverişçilerin yarıdan fazlası (%58) ise ayda 1 kere ve daha az mobil ödeme yaptığını belirtiyor.

Türkiye’de Internet kullanıcısı olan alışverişçiler mobil işlem yapabilme olanaklarının artmasını sabırsızlıkla bekliyorlar. Katılımcıların %61’i “Gittikçe daha fazla ödemeyi mobil cihazlarım aracılığıyla yapabilmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.” diyor. Bölgeler bazında incelendiğinde, Avrupa’daki online alışverişçilerin yalnızca %28’i mobil ödeme yapabilme olanaklarının artmasını isterken, bu oranın en yüksek olduğu bölgenin ise %58 ile Latin Amerika olduğu görülüyor.

Araştırma Hakkında

Araştırma kapsamında GfK, Temmuz 2017’de Türkiye’de 18 yaş ve üzeri, orta ve üst sosyo ekonomik statüye (ABC1C2) mensup 1.000 alışverişçi ile online olarak görüşmüştür.

*Kapsanan kategoriler;

1.     Akıllı telefonlar / cep telefonları

2.     Ev yıkama ve temizlik ürünleri

3.     Güzellik ve kişisel bakım

4.     Paketlenmiş yiyecek ve içecekler

5.     Oyuncaklar

6.     Küçük ev aletleri

7.     Giyim/moda

8.     Reçetesiz tezgah üstü satılan sağlık ve bakım ürünleri (tamamı reçetesiz tezgah üstü satılan analjezik, öksürük/soğuk algınlığı, alerji, besin takviye ürünleri)

9.     Finansal Hizmetler

10.  Bebek ürünleri

11.  Traş ürünleri

12.  Büyük beyaz eşya

13.  Yedek oto veya kamyon lastikleri

14.  TV & video cihazları (örneğin. TV, video camera, aksiyon kameralar, 3D kameralar, DVD/Blu-ray/4K video oynatıcıları)

15.  Ses aygıtları (e.g. Hi-Fi, ev ses sistemleri, radyolar, hoparlörler, taşınabilir / ses sistemleri vb.)

16.  Bilgisayar cihazları (e.g. masaüstü, notebook, tablet bilgisarlar, yazıcılar)

17.  Evcil hayvan maması ve aksesuarları

GfK FUTUREBUY Shopper Raporu ile ilgili daha fazla bilgi almak için Hande Akdağ (hande.akdag(at)gfk.com) ve Naz Şakar (naz.sakar(at)gfk.com) ile iletişime geçebilirsiniz.

Download (PDF)

Latest Press Releases

 • 02.06.2020
  Karantina sürecinde oyun oynama sıklığımız arttı

  Karantina ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte yapılabilecek aktivite sayısı sınırlanırken, tüketicilerin özellikle oyun oynama eğilimlerinin arttığı görülüyor.

  Read more
 • 01.06.2020
  Her 2 kişiden biri alışverişlerini AVM yerine cadde mağazalarından yapacağını belirtiyor

  Her 2 kişiden biri (%52) alışverişlerini artık AVM içerisindeki mağazalardan değil cadde üzerindeki mağazalardan yapmayı tercih edeceğini belirtiyor. Bu oranın özellikle kadınlarda daha yüksek olduğu görülüyor.

  Read more
 • 13.03.2020
  Tüketici Teknolojisi ürünleri pazarı dördüncü çeyrekte %27,6 büyüdü.

  Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2019’un dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %27,6’lık bir büyüme performansı ile 18,9 milyar TL ciro elde etti. 2019 dördüncü çeyreğindeki büyüme tüketici elektroniği, küçük ev aletleri, telekom ve bilgi teknolojileri sektörlerinden geldi. Black Friday ve Kasım ayı kampanyaları büyümede çok etkili oldu.

  Read more
 • 19.12.2019
  Tüketici Teknolojisi ürünleri pazarı üçüncü çeyrekte %5,7 büyüdü.

  Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2019’un üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,7’lik bir büyüme performansı ile 17,3 milyar TL ciro değeri elde etti. 2019 üçüncü çeyreğindeki büyüme büyük beyaz eşya, küçük ev aletleri ve bilgi teknolojileri sektörlerinden geldi.

  Read more
View all Press Releases