30.11.2016

Mobil alebo počítač?

Cez aké zariadenia sledujeme sociálne siete?

Asi to pozorujeme u seba a vidíme to aj na svojich blízkych. Počítač (desktop alebo laptop) využívame hlavne na prácu, kým na voľnočasové aktivity - sledovanie sociálnych sietí, pozeranie videí, počúvanie hudby, komunikáciu s priateľmi – čoraz častejšie využívame smartfón.

Podľa nášho prieskumu (GfK, máj 2016, reprezentatívna vzorka 1050 respondentov), u všetkých najväčších sociálnych sietí je využívanie mobilných zariadení signifikantné a preferuje ho približne tretina užívateľov. Facebook najčastejšie na počítači sleduje 45% populácie, kým na mobile 25% populácie. Ak sa však pozrieme špecificky na Facebook Messenger – pomer je už obrátený 14% ku 26% populácie v prospech mobilných zariadení.  

Smartfón je už teraz  častejšie využívaný pri sledovaní Instagramu a Snapchatu (Snapchat ani nemá PC verziu).

Graf I

Graf II

Graf I

U mladých ľudí z Generácie Z je smartfón jednoznačne preferovaným spôsobom sledovania sociálnych sietí. Každú jednu sieť sledujú prostredníctvom mobilu oveľa častejšie, ako je tomu v celej populácii. Čím je sieť novšia a viac trendy, tým sú na jej sledovanie častejšie využívané mobilné zariadenia.  

Graf II 

Smartfón je neustále poruke. Jeho malá obrazovka je osobná a podstatne intímnejšia. (Ako otec, ktorý má doma dvoch puberťákov dodávam, že mobil je populárny aj kvôli ťažšej kontrole rodičov).

Dá sa predpokladať, že mobilné zariadenia budú ako prostredník sociálnych sietí, rásť a o niekoľko rokov získajú nad počítačmi dominanciu – a to nie len medzi mladými ľuďmi.