20.04.2018

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Araştırması 2018

Capital & GfK işbirliği ile gerçekleştirilen "Kurumsal Sosyal Sorumluluk Araştırması"nın sonuçları açıklandı.

Halk araştırmasının söyledikleri;

Kurumsal sosyal sorumluluğun iş dünyası nezdinde toplumla ilişki kurma, toplumdan aldığını topluma geri kazandırma için önemli ve vazgeçilmez bir araç haline geldiğini görüyoruz. Sosyal konularda sorumlu bir yaklaşım içinde olan firmaların itibar skalasında da yüksek puanlar aldıklarını görüyoruz. Bu yıl gerçekleştirdiğimiz araştırmada kurumsal sosyal sorumluluğu “Kurumların halkın sorunlarına ve ihtiyaçlarına karşı görevleri” olarak tanımlayanlarda ise ciddi bir artış görüyoruz.

Toplumda iş dünyasının gerçekleştirdiği kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri konusunda farkındalığın anlamlı bir şekilde arttığı görülüyor. Uzun bir süredir halk, firmaların öncelikle “eğitim” alanını sahiplenmesi gerektiğini düşünürken, bu sene çevre ve doğanın korunmasına öncelik vermesi gerektiğini düşünenlerin oranının arttığını görüyoruz. Spora ve kültür sanat faaliyetlerine destek verilmesini gerektiğini düşünenlerde de anlamlı derecede artış var.

İş dünyası ne diyor?

2017’de kurumsal sosyal sorumluluk alanında yeni projeler başlattığını belirten şirketlerin oranında 2016’ya göre artış olduğuınu görüyoruz. Aynı şekilde 2018’de kurumsal sosyal sorumluluk alanında yatırım bütçelerinin artacağını belirtenlerin oranı da yükseldi. Geçtiğimiz yıl da olduğu gibi iş dünyası için öncelik verilmesi gereken alanların başında eğitim geliyor. Eğitimi, aile içi şiddet ve çevrenin korunması izliyor.

Öte yandan şirketlere kendi KSS gündemlerinde hangi konular olduğunu sorduğumuzda ise eğitime katkıda bulunmak ve sürdürebilirlik çalışmaları olduğunu belirtiyorlar. Halkın beklentisinin aksine, “çevre ve doğanın korunması” iş dünyasının gündeminde 5. sırada.

 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Araştırması raporuna erişmek için tıklayınız.