10.09.2015

Internet využívame denne, najviac stále doma

Bratislava, 10. septembra 2015 – Internet nás sprevádza každý deň, nevieme si bez neho už náš život ani predstaviť. Je naším pomocníkom v práci, doma, určite však aj na dovolenkách a na cestách. Dnes nám stačí už len mobilný telefón, pripojenie v ňom a môžeme byť aj celý deň online. Celkovo používa internet 72 percent populácie na Slovensku, čo predstavuje nárast o takmer desať percentuálnych bodov v priebehu posledných troch rokov.

Internet najviac využívajú mladí ľudia

Najviac využívajú internet mladí ľudia vo veku 15 – 29 rokov, kde je to vyše 95 percent. Vyše 90-percentný podiel je aj vo vekovej kategórii 30-39 rokov. „Zaujímavosťou však je, že internet dnes využíva aj jeden z desiatich ľudí vo veku nad 70 rokov, pričom pred tromi rokmi to boli len necelé tri percentá,“ vysvetľuje Július Filo, Sector Leader, Financial Services & Technology GfK. Aj keď vzdelanie nehrá úplne závažnú úlohu, najviac internet využívajú ľudia s vysokoškolským vzdelaním (nad 90 percent).

Ako často a kde používáme internet?

Vyše dve tretiny ľudí využívajú internet každý alebo skoro každý deň (oproti roku 2012 to stúplo o 7 percentuálnych bodov)) a jedna štvrtina populácie niekoľkokrát do týždňa. Až 96 percent využíva internet hlavne doma. Výrazný posun nastal v kategórii internetu v mobile, keď v roku 2014 ho mala len necelá pätina populácie (18 percent), dnes ho už využíva takmer jedna tretina. Vyše 13 percent dosahuje aj využívanie internetu v škole.

Stále vedú notebooky

S internetom úzko súvisí aj technika, ktorú ľudia používajú na pripojenie k internetu. Prím majú prenosné počítače – notebooky, ktoré vlastnia tri pätiny populácie, najviac sú zastúpené v kategórii 15-29 rokov (nad 80 percent). Vyše dve pätiny má stále stolový počítač (v roku 2014 to bola takmer polovica populácie) a rovnaký podiel má aj tlačiareň k osobnému počítaču. Stolové počítače vlastnia najviac ľudia vo veku 15 – 19 rokov. Najvýraznejší nárast bol v kategórii tabletov, ktorý malo v roku 2014 iba 15 percent ľudí a v tomto roku už takmer jedna štvrtina ľudí. Zaujímavosťou je, že jedna pätina ľudí nemá žiaden počítač v domácnosti.

O prieskume

Všetky uvedené informácie pochádzajú z omnibusového prieskumu z 1. polroka 2015, ktorý sa robí na vzorke 3000 respondentov vo veku 15 -79 rokov osobným dopytovaním.

O spoločnosti GfK

Spoločnosť GfK je dôveryhodným partnerom pri poskytovaní dôležitých informácií o trhu a o spotrebiteľoch, ktoré umožňujú klientom prijímať lepšie rozhodnutia. V spoločnosti GfK kombinujeme prácu a nadšenie viac ako 13 000 expertov na prieskum trhu s 80-ročnými skúsenosťami v oblasti vedeckej práce s dátami. To spoločnosti GfK umožňuje poskytovať životne dôležité globálne informácie kombinované so znalosťou miestnych trhov vo viac ako 100 krajinách celého sveta. Vďaka inovatívnym technológiám a vedeckému spracovaniu dát dokážeme v spoločnosti GfK transformovať veľké objemy dát na inteligentné a relevantné údaje a umožniť tak našim klientom získať konkurenčný náskok a obohatiť skúsenosti, zážitky a výber ich spotrebiteľov a zákazníkov.

Podrobnejšie informácie nájdete na našej webovej stránke www.GfK.com, prípadne nás môžete sledovať na Twitteri: twitter.com/GfK.

Download (PDF)