logo EN

29.10.2019, Praha

GfK Exportní výzkum: Dvě třetiny českých exportních firem stále trápí situace na trhu práce, nejhorší však mají za sebou.

Situace na trhu práce již není exportéry vnímaná jako bariéra v rozvoji podnikání tak intenzivně, jako loni. Dvě třetiny českých exportních firem přesto situace na trhu práce stále trápí. Zjištění k situaci českých exportních společností a jejich výhledu do budoucna přináší GfK Exportní výzkum 2019.

Nízkou míru nezaměstnanosti – potažmo problémy se sháněním zaměstnanců – jako bariéru pro rozvoj svého podnikání vnímají dvě třetiny předních českých exportních společností. Loni to byly tři čtvrtiny. Významně poklesl podíl exportérů, kteří rozhodně souhlasí, že stávající situace na trhu práce představuje bariéru v rozvoji jejich podnikání. „Ačkoliv problémy s hledáním zaměstnanců a rostoucí mzdové náklady jsou pro české exportní společnosti stále velké téma, nejsou již pociťovány tak intenzivně jako loni. Částečně to lze přisoudit postupující adaptaci podniků na situaci, částečně zřejmě kulminaci tématu vysoké zaměstnanosti ve zpravodajství i v odborném tisku v minulém roce. Letošku už z pohledu ekonomických témat dominuje spíše zpomalování německé potažmo evropské ekonomiky“, říká Jiří Nosek, Client Business Partner GfK.

Exportní společnosti, které vysokou zaměstnanost vnímají jako bariéru pro své podnikání, situaci nejčastěji řeší nebo se chystají řešit cíleným zaměstnáváním cizinců (63 procent) a robotizací a automatizací (55 procent). V těchto dvou oblastech české exportní společnosti za poslední rok indikativně postoupily vpřed (o 7 resp. 6 procent).

Relevantní reakcí na situaci na trhu práce je také omezování či reorganizace výroby v důsledku problémů s přijímáním zaměstnanců a zvýšených nákladů na lidské zdroje. K té již přistoupilo 17 procent exportérů, pro něž nízká nezaměstnanost představuje bariéru v rozvoji podnikání. Přibližně stejný podíl tento krok zvažuje, celkem je tedy toto řešení relevantní pro 32 procent. Naopak outplacement funkcí do zahraničí je relevantním řešením jen pro jednu firmu z deseti.

Aktuální pohled na situaci exportérů a jejich výhledy do budoucna přináší GfK Exportní výzkum 2019. Mimo téma vysoké zaměstnanosti řeší také například vnímání rizik ochlazování evropské ekonomiky, „obchodní války“ s USA či brexitu. Vývoj indexu exportního sebevědomí napovídá, jaká je celková kondice českých exportérů a jejich připravenost turbulence zvládnout.

Download (PDF)

GfK Exportní výzkum dlouhodobě mapuje názory manažerů předních exportních firem v oblastech dosavadního vývoje českého exportu a výhledu do budoucna, klíčových cílových exportních zemí a podmínek pro export. Situaci a názory českých exportérů pravidelně monitorujeme od roku 1999. Vedle dlouhodobě sledovaných témat studie obsahuje sekci věnovanou aktuálnímu dění v ekonomice.

Pro potřeby bankovního sektoru je volně prodejná studie obohacena o informaci o klientství, hlavní bance a image bank v očích českých exportérů.

Download (PDF)

Related Products

 • GfK Point of Sales Tracking

  Product tracking comparison tool measuring market share and brand performance. Data from both retailer and reseller. Regular POS insights across all relevant channels.

  Read more
 • GfK Shopper Behavior

  Support your marketing decisions with comprehensive data and analysis of buyer behavior at all stages of the purchase journey and product lifecycle.

  Read more
 • GfK Why2Buy

  Custom surveys run on GfK’s Consumer Panel to understand the ‘why’ behind shoppers’ purchase behaviour. Results are calibrated to panelists’ purchase behavior.

  Read more

Related Insights

 • 05.06.2020

  Reports

  COVID-19 - Changes in online behavior across Europe

  Which categories of online use are increasing and decreasing across Europe? Time spent on categories like News Public Services, Communication and ...

 • 05.06.2020

  Articles

  10 things we know about advertising and branding in this recession

  We refer to some of the comments from Joe Staton, our Client Strategy Director, based in the UK. He participated in a roundtable webinar session on ...

 • 05.06.2020

  Reports

  COVID-19 - Changes in online behavior across Europe

  Which categories of online use are increasing and decreasing across Europe? Time spent on categories like News Public Services, Communication and ...

View all Insights