Київ 16.05.2016

Європейський ринок роздрібної торгівлі в 2016р.: повільне, але неухильне зростання

Компанія GfK провела детальне дослідження ринку роздрібної торгівлі в 33 європейських країнах

Предметом вивчення були: купівельна спроможність, частка роздрібних покупок у загальних видатках населення, інфляційні процеси, продуктивність продажів. Також спрогнозовано оборот на 2016 рік. Результати дослідження опубліковані в новому виданні ACROSS Magazine, що було засноване в 2016 році на європейській конференції Комісії з міжнародної цивільної служби (ICSC) в Мілані, Італія. Україну (за винятком АР Крим та неконтрольованих державою територій Донецької та Луганської областей) вперше включено в дослідження роздрібного ринку європейських країн, що проводить GfK.  

  • Купівельна спроможність у 2015: У 2015 р. у більшості країн відбувалося економічне зростання, знизився рівень безробіття. Ці процеси знайшли відображення у номінальних показниках купівельної спроможності, які підвищились в ЄС на 3,7 відсотка порівняно з попереднім роком. Це означає, що кожний середньостатистичний житель ЄС витратив за рік 15 948 євро на споживання, оренду, заощадження і пенсійне страхування. В Україні купівельна спроможність знизилася на 3% (в національній валюті). Середня купівельна спроможність українців в 2015 році становила 979 євро, що стало найнижчим показником серед досліджуваних країн.
  • Прогноз обороту на 2016: У 2016 р. підприємства роздрібної торгівлі продовжать зміцнювати свої позиції. В 28 країнах ЄС, за прогнозом GfK, темпи розвитку дещо уповільняться: зростання становитиме 1,1 відсотка (за номінальною вартістю євро). Найбільш позитивна динаміка очікується в Румунії (+7,2%) та країнах Балтії (від +3,8% до +4,9%), які поступово наздоганяють більш розвинуті ринки. Ми прогнозуємо стабільну динаміку у роздрібній торгівлі Швеції (+4,8%) та Іспанії (+3,7%). В Україні 2015 році оборот стаціонарних торгових підприємств знизився на 24,2% у євро.
  • Частка роздрібних покупок у приватному споживанні: У 2015 р. у багатьох європейських країнах споживачі залюбки скористалися низькими цінами на енергоносії та паливо, сприятливою економічною ситуацією і підвищили свій добробут. Однак основну вигоду від цих сприятливих умов отримали інші галузі, а не роздрібна торгівля. Тому скорочення частки роздрібних покупок у приватному споживанні тривало й у 2015 р. В середньому по всіх країнах ця частка складає 30,4 відсотка. Хоча споживачі мають гроші на покупки, проте воліють витрачати більше коштів на послуги, мандрівки, відпочинок, ніж на товари. Такі преференції призводять до зменшення частки витрат на покупку споживчих товарів. Натомість в Україні частка роздрібних покупок у приватному споживанні складає 64%, що є найвищим показником серед усіх країн, які охоплює дослідження.
  • Інфляція: Споживчі ціни в 2015 р. залишилися на тому самому рівні (+0,0%). Це рідкісне явище для промисловості й торгівлі. У лютому 2016 р. Європейська комісія спрогнозувала підвищення цін на 0,5%, спричинене експансіоністською політикою центрального банку та економічним підйомом. Проте інфляційні очікування послаблюються низькими цінами на сировину. У 2015 р. в багатьох європейських країнах фактично мала місце дефляція цін. У 2016 р. Європейська комісія передбачає зменшення споживчих цін лише в Словенії (-0,3%), Румунії (-0,2%), Литві (-0,1%) та Болгарії (-0,1%). В Україні інфляція суттєво вповільниться у 2016 році порівняно до 2015 року. За прогнозом НБУ в 2016 році інфляція складатиме +12 +/-3 відсотки.
  • Торгові площі: Торгові площі у 28 країнах ЄС минулого року розширились на 0,3%. Показник торгових площ на душу населення 1,17 м² в цих країнах лишився на рівні 2014 р. через незначне збільшення чисельності населення. Незважаючи на нелегку ситуацію у роздрібній торгівлі, Португалія підвищила свій показник торгових площ на душу населення до 0,98 м². На противагу країнам з насиченим ринком роздрібної торгівлі, як-от Австрія (1,74 м²), Голландія (1,62 м²) та Швейцарія (1,49 м²), ринки таких країн, як Греція (1,03 м²), Польща (0,93 м²) і Туреччина (0,66 м²) мають потужний потенціал для розвитку ринку торгової нерухомості. В Україні показник торгових площ на душу населення в 2015 р. становив 0,42 м².
  • Дохідність торгової площі: За минулий рік дохідність торгових площ у 28 країнах ЄС покращилась на 2,7 відсотків, сягнувши 4200 євро на м² торгової площі. Це гарна новина для стаціонарних торгових точок, яким вдається досягати успіху вже 2 роки поспіль після кількарічного падіння доходності торгових площ. Динаміка онлайн продажів уповільнилась на зрілих ринках, і магазини поступово пристосовуються до нових умов. Збиткові магазини були закриті у процесі дигіталізації каналів продажу і запровадження багатоканальних рішень. Найвищий рівень доходності торгових площ традиційно демонструє Північна Європа, Швейцарія і Люксембург, а найнижчий - Східна і Південно-Східна Європа. Проте останні постійно нарощують оберти. В Україні в 2015 р. дохідність торгових площ складала 1934 євро на м² торгової площі.

"Загалом 2015 рік був вдалим роком для європейських споживачів, - вважає д-р Гарольд Доплбауер, експерт GfK у галузі роздрібної торгівлі та керівник дослідження. - Економіка ЄС зросла на 4,7%, а рівень безробіття упав у більшості країн. Значно збільшилось приватне споживання. Через низьку процентну ставку традиційні заощадження стали менш привабливими, в результаті багато споживачів воліють витрачати свої гроші, що йде на користь розвитку роздрібної торгівлі. Проте існують значні відмінності між окремими регіонами Європи. Поряд з позитивними змінами, існують політичні та економічні проблеми. Майбутнє покаже, як вплине на готовність європейських компаній та споживачів інвестувати криза біженців та загроза тероризму, а також слабкість економіки в країнах, що розвиваються."

Рейнгард Вінівартер, видавець ACROSS Magazine, партнер GfK у цьому дослідженні, коментує: "Дослідження GfK надає цінну інформацію для сектора роздрібної торгівлі та торгової нерухомості про поточну ситуацію на ринку. Ми тішимося, що завдяки нашій співпраці з GfK цей ринок стане для наших читачів більш прозорим, а отже вони зможуть більш упевнено запроваджувати свої ініціативи у сфері роздрібної торгівлі в європейських країнах."

Аналітики GfK Ukraine коментують: "Україну вперше включено в міжнародне дослідження роздрібної торгівлі, що охоплює 28 країн ЄС, а також Туреччину, Норвегію, Швейцарію та Росію. Різке знецінення гривні у 2015 році призвело до низьких позицій України в євровому вимірі порівняно з іншими країнами дослідження. Однак, слід зазначити, що масштаб падіння купівельної спроможності українців був менший, ніж масштаб девальвації, оскільки внутрішні ціни зростали повільніше, ніж знецінювалась гривня. Більше половини товарів у роздрібному товарообігу вироблені в Україні (57.8% за оцінкою Держстату у 2014 році). Після падіння у 2015 році роздрібний товарообіг виходить на позитивну динаміку у 2016 році. Згідно даних Держстату, за перший квартал 2016 року роздрібний товарообіг підприємств у реальному вимірі зріс на 3,6%."

Інформація про дослідження

Для оцінки ринку 33 європейських країн компанія GfK застосувала такі показники: купівельна спроможність, оборот роздрібної торгівлі та частка роздрібних покупок у загальних витратах населення. Також представлено прогноз обороту роздрібної торгівлі на 2016 р. і аналіз тенденцій споживчих цін. Наведено результати вивчення ситуації з торговими площами та прибутковості торгових площ у європейських країнах. Дослідження включає також 4-сторінковий аналіз ринку роздрібної торгівлі Голландії. GfK вираховувало оборот і купівельну спроможність за середньорічним курсом євро у 2015 р. для національних валют (за даними Європейської комісії). Останній термін для збору інформації та даних - лютий 2016 р. Дослідження можна завантажити у форматі PDF за посиланнями www.gfk.com/european-retail та www.across-magazine.com.

Ілюстрації поліграфічної якості тут.

Прес-реліз українською

Press-release in English