29.06.2020
A GfK 2018 szeptemberétől már a hagyományos játékpiacot is monitorozza 11 különböző árucsoportra bontva.
Ennek köszönhetően már 4 szezon adatai is rendelkezésre állnak. Külön vizsgáljuk az online és a tradicionális vásárlások arányát és trendjeit.
Az elmúlt néhány hónapban lezajlott vészterhes időszak természetesen a játék piacot sem hagyta változatlanul.
Akár az elmúlt 4 hónapot nézve, akár csak a karantén alatti 2 hónapot vizsgálva látható, hogy a magyar játékpiac bizony még növekedni is képes volt az előző év azonos időszakához képest. Ez köszönhető a márciusi és áprilisi online értékesítés megduplázódásának.
Adatainkból az látható, hogy az egész időszak legnagyobb győztese a kültérijáték kategória (Sport &Leisure), melyben 55%-os értékbeli növekmény realizálódott. Persze a tavasz beköszöntével ez a kategória mindig ugrásszerű növekedésnek indul, de most a megszokotthoz képest is kiemelkedő a változás. Ez magyarázható azzal, hogy a kijárási korlátozások hatására a családok -már akik megtehették- saját kertjeikbe a gyermekeknek trambulint vettek. Mivel viszonylag drága termékről van szó, így az értékben a forgalom jelentősen nőtt.
A második helyen kis lemaradással a társasjáték kategória (Games & Puzzles) található 46,8%-os növekedéssel az előző évhez képest. Ez többek közt annak köszönhető, hogy ezen termékek megvásárlása előtt a fogyasztók főként leírásokból, vagy játékmenetet tartalmazó videókból tájékozódnak, így a hagyományos boltoknak kisebb a befolyása a választás során. Ennek következtében a vásárlásokat tökéletesen ki tudták szolgálni az internetes kereskedők.
A hipermarketek ugyan nyitva maradhattak, de kevesen vitték magukkal a gyermeküket, és mivel mindenki a lehető legkevesebb időt szerette volna zárt térben eltölteni, így bizonyára nem álltak meg nézelődni a játékrészlegen hosszú percekre. Ennek következtében az általában támogatott kihelyezésekkel értékesített akciófigurák (-12%), gyűjthető babák (-9,5%), és a kasszazónás kisautók is (-25%) eladása csökkent leginkább.
Összességében tehát a COVID hatására a magyar játékpiac nem torpant meg, csak átrendeződött.