12.03.2019

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı dördüncü çeyrekte %0,7 büyüdü.

Please click here for GfK TEMAX Turkey 2018 Q4 Results English press release.

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2018’in dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %0,7’lik bir büyüme performansı ile 14,9 milyar TL ciro değeri elde etti. 2018 dördüncü çeyreğinde büyümeye en yüksek katkı çift haneli oranlar ile büyük beyaz eşya ve küçük ev aletlerinden gelirken, tüketici elektroniği tek haneli büyümeyle katkı sağlayan diğer bir sektör oldu.

Telekom: Büyüme hız kesti

Telekom sektörü 2018’in dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %20 oranında daralarak 5,7 milyar TL’lik ciroya geriledi. Bu daralmada en büyük pay akıllı telefon kategorisinden geldi; akıllı telefon pazarı son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre cirosal olarak %21 daraldı. Yeni taksit sınırlamasındaki düzenlemenin Aralık ayına kadar sürmesi en büyük etken olurken, Aralık 2018 itibariyle taksit sınırlamasının esnetilmesiyle, bir önceki aya göre göreceli iyileşme ile adetsel olarak %25 artış gözlemlendi.

Akıllı telefon fiyatlarındaki kur etkisi ve taksit sınırlamasıyla birlikte, pazar adetsel olarak orta segment ürünlere kaydı ve son çeyrekte %27 adetsel daralma yaşandı.

Akıllı saatler ve mikrofonlu kulaklıklar %60’ın üzerinde cirosal büyümeyle bir önceki çeyrekteki performansını sürdürmeyi başardı.

Bilgi teknolojileri: Oyun sektörü itici güç oldu

Bilgi teknolojileri sektörü bir önceki yılın dördüncü çeyreğine göre ciroda yaklaşık %20 oranında daraldı ve 1,1 milyar TL ile çeyreği kapattı.

2017-2018 karşılaştırmasında daralmayı en çok tetikleyen önemli ürün grupları tablet ve dizüstü bilgisayarlar olurken, klavye ve mouse büyümeleri ise tek haneli oldu.

Son dönemde artan fiyatlar nedeniyle masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar ciroda düşüş yaşarken, oyun bilgisayarlarının ve ultra ince dizüstü bilgisayarların satışları sektöre pozitif büyüme getirmeye devam ediyor.

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri: Tanklı yazıcılar ve fotoğraf yazıcıları sektörü yukarı çekiyor.

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri sektörü bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1,7 oranında küçülerek dördüncü çeyrekte 152 milyon TL ciro elde etti.

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri sektöründe 2018 ve 2017 seneleri karşılaştırıldığında en çok büyüme çok fonksiyonlu yazıcılardan gelmekle birlikte lazer tonerlerinde de yine çift haneli büyüme gerçekleşti.

Tanklı yazıcılar segmenti fiyat / performansı nedeniyle tercih edildi ve çok fonksiyonlu yazıcıları büyüttü. Fotoğraf yazıcıları da üç haneli büyüyerek 2018 yılında segmentin yıldızı oldu.

Büyük beyaz eşya: ÖTV indiriminin olumlu etkisi

ÖTV indiriminin Kasım ayı başı itibariyle uygulamaya alınması sektöre çok olumlu etkisi oldu.

2018 dördüncü çeyreğinde, yaklaşık olarak 4.5 milyar TL’ye ulaşan büyük beyaz eşya sektörü geçen sene aynı döneme göre %55’lik büyüme performansına sahip oldu.

Büyük beyaz eşya sektöründe, tüm kategorilerde büyüme gözlenirken en düşük büyümeler derin dondurucu ve fırın toplamında görüldü.

Kasım ayında yüksek büyümeye ulaşan sektör Aralık ayında büyümesini daha da artırarak devam ettirdi.

Küçük ev aletleri: İnovatif ürünlerle pazar büyüyor.

Küçük ev aletleri sektörü, 2018 dördüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %15 oranında güçlü bir büyüme elde etti ve 1,5  milyar TL ciro seviyesine ulaştı.

Gelişen teknoloji ile pratikleşen ürünler büyümeyi tetikliyor. Yeni nesil Türk kahve makinelerinin etkisi ile sıcak içecek hazırlama ve power blenderların etkisi ile gıda hazırlama en çok büyüyen kategoriler oldu.

Süpürgeler yüksek fiyatlı ürünler ile büyümeye devam ediyor. Siklonik filtreli süpürgeler büyümesine devam ederken, şarjlı dik süpürgelere olan talep de artıyor.

Tüketici elektroniği: UHD trendi devam ediyor

Tüketici elektroniği sektörüne toplam olarak bakıldığında, 2018 dördüncü çeyrekte 2,0 Milyar TL’lik ciro elde ederken 2017 aynı döneme göre hemen hemen aynı seviyede kaldı.

Sektörde tek büyüyen TV kategorisinde, geçen sene aynı döneme göre %1 civarı cirosal büyüme oranı yakalanırken, Ekim ayı rakamlarında bir önceki sene aynı aya göre daralma meydana geldi.

Ultra yüksek çözünürlüklü TV’lerin cirodan aldığı pay bir önceki sene %48 iken 2018 dördüncü çeyrekte %52’ye ulaştı, Smart ürünlerin payı da %70’den %73’e yükseldi.

Özet: ÖTV indirimi sektörü ayakta tuttu!

Türkiye tüketici teknolojisi pazarında 2018 dördüncü çeyreği geride bırakırken, 2017 dördüncü çeyreğe göre %0,5’lik bir büyüme elde edildiği görüldü.

Temmuz ve Ağustos aylarında pozitif ilerleyen trendin, Eylül ayında artan fiyatlar ve yeni taksit sınırlandırmalarıyla beraber değiştiği gözlemlendi. Bu gelişmelerden Bilgi Teknolojileri ve Telekom en çok etkilenen sektörler olurken, son çeyrekte geçen senenin aynı dönemine göre çift basamaklı daralma yaşadılar.

Tüketici teknolojisi pazarını yukarı çeken ise, ÖTV indirimlerinin etkisiyle son çeyrekte başarılı bir performans gösteren büyük beyaz eşya ve küçük ev aletleri oldular.

Download (PDF)Latest Press Releases

View all Press