logo EN

12.06.2019

Tüketici Teknolojisi ürünleri pazarı 2019 ilk çeyrekte %7,5 büyüdü.

Please click here for TEMAX Turkey Q1 2019 results.

GfK TEMAX® Türkiye 2019 İlk Çeyrek Sonuçları

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2019’un ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,5’lik bir büyüme performansı ile 14,2 milyar TL ciro değeri elde etti. 2019 ilk çeyreğinde büyümeyi büyük beyaz eşya sektörü sürüklerken, küçük ev aletleri de büyümeye katkı sağlayan diğer bir sektör oldu.

Telekom: Küçülmeye başladı

Telekom sektörü 2019’un birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %6,4 oranında daralarak 6.5 milyar TL’lik ciroya geriledi. Bu daralmada akıllı telefon ürün grubunda gerçekleşen taksit sınırlaması regülasyonu ve döviz kurundaki artışın fiyatlara yansıması etkili oldu.

Akıllı saatler ve mikrofonlu kulaklıklar %40’ın üzerinde cirosal büyümeyle bir önceki çeyrekteki performansını sürdürmeyi başardı.

Bilgi Teknolojileri: Oyun bilgisayarlarında büyüme durdu

Bilgi teknolojileri sektörü 2019’un ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %15,5 oranında daralarak 1 milyar TL’lik ciroya geriledi. Bu küçülme dolar kurunun dalgalanmasından ve akıllı telefonların IT ürün gruplarını olumsuz etkilemesinden kaynaklanmaktadır.

2018-2019 karşılaştırmasında daralmayı en çok tetikleyen önemli ürün grupları çift haneli küçülme ile dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ve tabletler olurken, klavye ve mouse küçülmeleri ise tek haneli olmuştur.

2018 yılında oyun bilgisayarları çift haneli büyümesine rağmen özellikle 2019’un ilk çeyreğinde diğer bilgi teknolojileri ürünleri gibi küçülme göstermiş ve geçen yılın ilk çeyreğine göre çift haneli küçülmüştür.

Ofis Makineleri ve Sarf Malzemeleri: Yazıcılar sektörü pozitif etkiliyor.

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri sektörü bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %10,4 oranında küçülerek, 2019 birinci çeyrekte 117 milyon TL ciro elde etti.

2018 ve 2019 senelerinin ilk çeyrekleri karşılaştırıldığında en çok küçülme çift hane ile yazıcılardan, çok fonksiyonlu yazıcılardan ve kartuşlardan gelmektedir.

2018 yılında fiyat / performans nedeniyle büyüyen tanklı yazıcılar 2019’un ilk çeyreğinde çift haneli küçülmektedir. Fotoğraf yazıcıları ise 2019 yılının ilk çeyreğinde çift haneli büyümektedir

Büyük Beyaz Eşya: Ötv indiriminin olumlu etkisi devam ediyor.

Kasım ayında uygulamaya alınan ÖTV indiriminin satışlar üzerinde 2019 ilk çeyreğinde de pozitif etkisi olmuştur. Özellikle Mart 2019’da satışlar yüksek bir seviyeye ulaşmıştır.

2019 ilk çeyreğinde, yaklaşık olarak 3.5 milyar TL’ye ulaşan büyük beyaz eşya sektörü geçen sene aynı döneme göre %35’lik cirosal büyüme performansına sahip olmuştur.

Büyük beyaz eşya sektöründe, tüm ürün gruplarında iki haneli büyüme gözlemlenirken   sadece fırın ürün grubunun büyüme seviyesi daha düşük bir seviyede kalmıştır.

Küçük Ev Aletleri: İnovatif ürünlerle pazar büyüyor.

Küçük ev aletleri sektörü, 2019 ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %16 oranında güçlü bir büyüme elde etti ve 1,4  milyar TL ciro seviyesine ulaştı.

Gelişen teknoloji ile pratikleşen ürünler büyümeyi tetiklemekte. Yeni nesil türk kahve makinelerinin ve filtre kahve makinelerinin etkisi ile sıcak içecek hazırlama ve bunun yanı sıra ütü en çok büyüyen kategoriler oldu.

Gıda hazırlama ünitelerinde power blendarlar büyümeye devam ederken saç kurutucu ve şekillendiriciler ortalamanın altında büyüdü.

Tüketici Elektroniği: UHD TV büyüme trendi devam ediyor.

Tüketici elektroniği sektörü 2019 ilk çeyrekte 1,7 milyar TL’lik ciro elde ederek 2018 ilk çeyreğine göre biraz düşüş yaşamıştır.

Televizyonlar 2018 yılının ilk çeyreğine göre hafif düşüş yaşasa da sektördeki diğer ürün gruplarına göre daha iyi bir performans göstermiştir.

UHD TV iki haneli büyüme ile ürün grubuna pozitif katkı sağlamaya devam ederken, 51’-59’ inç ve 70’ inç üstü ürünler pozitif büyüme gösteren segmentler olmuştur.

Özet: ÖTV indirimiyle tüketici teknolojisi pazarı büyümeye devam etti.

Türkiye tüketici teknolojisi pazarında 2019 yılının ilk çeyreği geride kalırken, 2018’in ilk çeyreğine göre %7,5’lik bir büyüme elde edilmiştir.

Kasım ayında başlayan ve 2019 ilk çeyreği boyunca devam eden ÖTV indiriminin etkisiyle büyük beyaz eşya sektörü yüksek büyüme oranı yakalarken, pazar büyümesini de sürüklemeyi başardı. Küçük ev aletleri de çift basamaklı büyüme yakalayan diğer bir sektör olurken, diğer sektörlerde ise daralma yaşandı.

Download (PDF)Latest Press Releases

 • 15.06.2020
  Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı ilk çeyrekte %20,8 büyüdü.

  Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2020’nin ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %20,8’lik bir büyüme performansı ile 17,2 milyar TL ciro değeri elde etti. 2020 ilk çeyreğindeki bu büyüme tüm sektörlerden geldi.

  Read more
 • 15.06.2020
  Her 2 kişiden biri cadde mağazalarından alışveriş yapacak

  Her 2 kişiden biri (%52) alışverişlerini artık AVM içerisindeki mağazalardan değil cadde üzerindeki mağazalardan yapmayı tercih edeceğini belirtiyor. Bu oranın özellikle kadınlarda daha yüksek olduğu görülüyor.

  Read more
 • 15.06.2020
  Karantina sürecinde oyun oynama sıklığımız arttı

  Karantina ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte yapılabilecek aktivite sayısı sınırlanırken, tüketicilerin özellikle oyun oynama eğilimlerinin arttığı görülüyor.

  Read more
 • 13.03.2020
  Tüketici Teknolojisi ürünleri pazarı dördüncü çeyrekte %27,6 büyüdü.

  Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2019’un dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %27,6’lık bir büyüme performansı ile 18,9 milyar TL ciro elde etti. 2019 dördüncü çeyreğindeki büyüme tüketici elektroniği, küçük ev aletleri, telekom ve bilgi teknolojileri sektörlerinden geldi. Black Friday ve Kasım ayı kampanyaları büyümede çok etkili oldu.

  Read more
View all Press Releases