04.11.2014

Споживчі настрої в Україні, жовтень 2014: додали 0,5 п. до 54,3

У жовтні 2014 року споживчі настрої українців залишалися стабільними в очікуванні виборів до Верховної Ради. За новою вибіркою (вік 16+) індекс споживчих настроїв (ІСН) дорівнює 54,3, що на 0,5 п. краще ніж у вересні. Незважаючи на падіння індексу поточного особистого матеріального становища до найнижчого з 2009 року рівня в 40,9 п., індекс його очікуваних змін зріс майже на 5 п. Це сталося на фоні стабілізації індексу очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року, а також очікуваної динаміки безробіття та девальваційних очікувань. Про це свідчать дані дослідження споживчих настроїв в Україні, яке щомісяця здійснює GfK Ukraine. У жовтні 2014 року за новою вибіркою (вік 16+) індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 54,3, що на 0,5 п. краще ніж у вересні.

Оцінка поточного становища погіршилася на 1 п. та дорівнює 50,8.

Складові цього індексу змінились наступним чином:

– індекс поточного особистого матеріального становища (х1) втратив 2,7 п. до значення 40,9;

– індекс доцільності робити великі покупки (х5) виріс на 0,7 п. до значення 60,7.

Очікування щодо розвитку економіки країни дорівнюють 56,6, що на 1,5 п. краще ніж у вересні. Складові цього індексу змінилися наступним чином:

– індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) становить 52,5, що на 4,7 п. краще ніж у вересні;

– індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (х3) додав 1,7 п. та дорівнює 44,1;

– очікування розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років (х4) погіршився на 2 п. до значення 73,2.

У жовтні очікування українців щодо можливого безробіття залишилися майже без змін: індекс очікуваної динаміки безробіття дорівнює 152,4, що на 0,4 п. більше ніж у вересні. Проте значно посилилися очікування українців щодо можливої інфляції: порівняно до вересневого результату індекс інфляційних очікувань виріс на 6 п. та дорівнює 190,4. Одночасно індекс девальваційних очікувань залишився на вересневому рівні та дорівнює 153,4.

У жовтні 2014 року було зафіксовано такі ключові тенденції:

• Споживчі настрої українців залишалися стабільними в очікуванні виборів до Верховної Ради. Незважаючи на падіння індексу поточного особистого матеріального становища до найнижчого з 2009 року рівня в 40,9 п., індекс його очікуваних змін зріс майже на 5 п. Це сталося на фоні стабілізації індексу очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року, а також очікуваної динаміки безробіття та девальваційних очікувань.

• Зростання цін на товари внаслідок девальвації спричинило стрибок інфляційних очікувань на 6 п. до найвищої з травня 2011 року позначки 190,4 п.

• Індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років в жовтні трохи знизився, наблизившись до інших індексів, проте далі мінімум на 20 п. перевищує індекси короткострокових очікувань громадян.

• Індекс споживчих настроїв в жовтні зріс в громадян з доходами вище середнього та мешканців великих міст, а знизився в сільського населення.

«Деескалація на Сході та стабілізація курсу національної валюти в жовтні дозволили споживчим настроям остаточно заспокоїтися. Хоча реальні доходи громадян далі знижуються, панічні настрої спали. Успішне формування коаліції в новій Верховній Раді та домовленості з Росією по газу можуть підштовхнути споживчі настрої до зростання, якщо ситуація на Донбасі не буде загострюватися», – коментують аналітики GfK Ukraine.

Download (PDF)Latest Press Releases

View all Press