18.02.2015
Початок 2015 року відзначився суттєвим погіршенням споживчих настроїв українців. Січневий індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 45,8, що на 6,7 п. менше, ніж у грудні 2014 року. Це найбільше падіння ІСН з серпня 2014 року. В січні впали всі підіндекси ІСН, проте найбільшим було зниження індексу поточного особистого матеріального становища. Про це свідчать дані дослідження споживчих настроїв в Україні, яке щомісяця здійснює GfK Ukraine.
В січні 2015 року індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 45,8, що на 6,7 п. гірше ніж у грудні 2014 року.
Оцінка поточного становища відразу погіршилися на 7,8 п. до значення 42,1. Складові цього індексу змінились наступним чином:
– індекс поточного особистого матеріального становища (х1) дорівнює 30,1, що на 8,8 п. гірше ніж у грудні;
– індекс доцільності робити великі покупки (х5) втратив 6,8 п. та дорівнює 54,1.
Очікування щодо розвитку економіки країни дорівнюють 48,4, що на 6 п. гірше ніж у грудні. Складові цього індексу змінилися наступним чином:
– індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) погіршився на 4 п. до значення 43,5;
– індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (х3) становить 34,4, що на 6,5 п. гірше ніж у грудні;
– очікування розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років (х4) погіршилися відразу на 7,5 п. до значення 67,2.
Одночасно у січні знову посилилися побоювання українців щодо можливого безробіття: індекс очікуваної динаміки безробіття дорівнює 152,4, що на 2,1 п. більше ніж у грудні. Очікування українців щодо можливої інфляції дещо покращилися: порівняно до попереднього місяця індекс інфляційних очікувань втратив 1,4 п. та дорівнює 186,2. У січні також покращилися очікування українців щодо курсу гривні впродовж найближчих трьох місяців: індекс девальваційних очікувань знизився на 5,5 п. та дорівнює 152,6.
У січні 2015 року було зафіксовано такі ключові тенденції:
• В січні індекс споживчих настроїв в Україні знизився на 6,7 п., що є найбільшим падінням з серпня 2014 року. Як і в серпні, головним чинником погіршення настроїв стала ескалація збройного конфлікту на Донбасі. Індекс знизився до 45,8, проте все ще є вищим від рівня початку 2009 року.
• Впали в січні всі підіндекси індексу споживчих настроїв, проте найбільшим було зниження індексу поточного особистого матеріального становища – на 8,8 п. Для цього підіндексу характерним є сезонне зниження у січні порівняно до грудня. Цікаво, що припинили зростати індекси інфляційних та девальваційних очікувань, причому останній навіть знизився в січні на 5,5 п.
• В січні далі збільшилася залежність споживчих настроїв від рівня добробуту респондента, настрої найбідніших погіршилися найбільшою мірою. Найсильніше впали споживчі настрої в центральному регіоні, причому насамперед за рахунок очікувань розвитку економіки, а не особистого матеріального стану. Також більше від середнього настрої погіршилися в східному та південному регіонах.
«Відновлення активних бойових дій на Донбасі на фоні складної економічної ситуації та низької ділової активності в січні призвело до суттєвого погіршення споживчих настроїв. Подальша динаміка індексу споживчих настроїв визначатиметься, насамперед, результативністю перемир’я на Сході, а також успіхами влади у фінансовій стабілізації», – коментують аналітики GfK Ukraine.
Campaign Amplifier gives marketers a richer understanding of advertising effectiveness on Meta social media platforms.
Read moreNIQ and GfK complete combination, creating the world’s leading consumer intelligence company
Read moreGfK has entered into an agreement to sell its European Consumer Panel (GfK CP) business to YouGov plc (YouGov)
Read more