18.02.2015

Споживчі настрої в Україні, січень 2015: погіршення на 6,7 п. до 45,8

Початок 2015 року відзначився суттєвим погіршенням споживчих настроїв українців. Січневий індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 45,8, що на 6,7 п. менше, ніж у грудні 2014 року. Це найбільше падіння ІСН з серпня 2014 року. В січні впали всі підіндекси ІСН, проте найбільшим було зниження індексу поточного особистого матеріального становища. Про це свідчать дані дослідження споживчих настроїв в Україні, яке щомісяця здійснює GfK Ukraine.

В січні 2015 року індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 45,8, що на 6,7 п. гірше ніж у грудні 2014 року.

Оцінка поточного становища відразу погіршилися на 7,8 п. до значення 42,1. Складові цього індексу змінились наступним чином:

– індекс поточного особистого матеріального становища (х1) дорівнює 30,1, що на 8,8 п. гірше ніж у грудні;

– індекс доцільності робити великі покупки (х5) втратив 6,8 п. та дорівнює 54,1.

Очікування щодо розвитку економіки країни дорівнюють 48,4, що на 6 п. гірше ніж у грудні. Складові цього індексу змінилися наступним чином:

– індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) погіршився на 4 п. до значення 43,5;

– індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (х3) становить 34,4, що на 6,5 п. гірше ніж у грудні;

– очікування розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років (х4) погіршилися відразу на 7,5 п. до значення 67,2.

Одночасно у січні знову посилилися побоювання українців щодо можливого безробіття: індекс очікуваної динаміки безробіття дорівнює 152,4, що на 2,1 п. більше ніж у грудні. Очікування українців щодо можливої інфляції дещо покращилися: порівняно до попереднього місяця індекс інфляційних очікувань втратив 1,4 п. та дорівнює 186,2. У січні також покращилися очікування українців щодо курсу гривні впродовж найближчих трьох місяців: індекс девальваційних очікувань знизився на 5,5 п. та дорівнює 152,6.

У січні 2015 року було зафіксовано такі ключові тенденції:

• В січні індекс споживчих настроїв в Україні знизився на 6,7 п., що є найбільшим падінням з серпня 2014 року. Як і в серпні, головним чинником погіршення настроїв стала ескалація збройного конфлікту на Донбасі. Індекс знизився до 45,8, проте все ще є вищим від рівня початку 2009 року.

• Впали в січні всі підіндекси індексу споживчих настроїв, проте найбільшим було зниження індексу поточного особистого матеріального становища – на 8,8 п. Для цього підіндексу характерним є сезонне зниження у січні порівняно до грудня. Цікаво, що припинили зростати індекси інфляційних та девальваційних очікувань, причому останній навіть знизився в січні на 5,5 п.

• В січні далі збільшилася залежність споживчих настроїв від рівня добробуту респондента, настрої найбідніших погіршилися найбільшою мірою. Найсильніше впали споживчі настрої в центральному регіоні, причому насамперед за рахунок очікувань розвитку економіки, а не особистого матеріального стану. Також більше від середнього настрої погіршилися в східному та південному регіонах.

«Відновлення активних бойових дій на Донбасі на фоні складної економічної ситуації та низької ділової активності в січні призвело до суттєвого погіршення споживчих настроїв. Подальша динаміка індексу споживчих настроїв визначатиметься, насамперед, результативністю перемир’я на Сході, а також успіхами влади у фінансовій стабілізації», – коментують аналітики GfK Ukraine.Latest Press Releases

View all Press