12.03.2015
У лютому 2015 року тривало погіршенням споживчих настроїв українців. Індекс споживчих настроїв (ІСН) знизився на 4,8 п. до 41,1, внаслідок чого впритул наблизився до найнижчого рівня, зафіксованого в січні 2009 року. Про це свідчать дані дослідження споживчих настроїв в Україні, яке щомісяця здійснює GfK Ukraine.
У лютому 2015 року індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 41,1, що на 4,8 п. гірше ніж у січні 2015 року.
Оцінка поточного становища погіршилися на 2,4 п. до значення 39,7. Складові цього індексу змінились наступним чином:
– індекс поточного особистого матеріального становища (х1) дорівнює 27,2, що на 2,9 п. гірше ніж у січні;
– індекс доцільності робити великі покупки (х5) зменшився на 1,9 п. та дорівнює 52,2.
Очікування щодо розвитку економіки країни дорівнюють 42, що на 6,3 п. гірше ніж у січні. Складові цього індексу змінилися наступним чином:
– індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) погіршився на 5,6 п. до значення 37,9;
– індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (х3) становить 28, що на 6,3 п. гірше ніж у січні;
– очікування розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років (х4) погіршилися відразу на 7,1 п. до значення 60,1.
У лютому посилилися побоювання українців щодо можливого безробіття: індекс очікуваної динаміки безробіття дорівнює 157,2, що на 4,8 п. більше ніж у січні. Також погіршилися очікування щодо можливої інфляції: індекс інфляційних очікувань виріс 1,5 п. та дорівнює 187,7. Одночасно суттєво погіршилися очікування українців щодо курсу гривні впродовж найближчих трьох місяців: індекс девальваційних очікувань виріс на 8,4 п. до значення 161.
У лютому 2015 року було зафіксовано такі ключові тенденції:
• Після зниження в лютому на 4,8 п. до 41,1 індекс споживчих настроїв впритул наблизився до найнижчого рівня, зафіксованого в січні 2009 року. При цьому індекси поточного особистого матеріального становища та очікуваного розвитку економіки впродовж найближчого року є суттєво нижчими від рівня 6 років тому та найнижчими за час вимірювання, а індекси економічних очікувань на п’ять років та доцільності робити великі закупи – вищими. Також більш позитивними, ніж в 2009 році, є очікування щодо динаміки безробіття.
• На фоні загострення ситуація на Донбасі та дестабілізації валютного ринку особливо сильно – на 5-7 п. – знизилися індекси очікуваних змін особистого матеріального становища та очікуваного розвитку економіки країни. Хоча довгострокові економічні очікування і далі суттєво випереджають короткострокові (60,1 проти 28), їхнє суттєве зниження впродовж двох останніх місяців свідчить про розмивання політичного капіталу влади. Одночасно до найвищого за весь час замірів рівня в 161 п. зріс індекс девальваційних очікувань.
• Як зазвичай відбувається в періоди девальваційного тиску, найбільшою мірою в лютому погіршилися споживчі настрої в громадян з середнім та, особливо, з високим доходом. При цьому в громадян з доходом нижче середнього та старших 60 років вони навіть трохи зросли.
«Замір в лютому припав на період найбільшої ескалації на Донбасі та лібералізації валютного ринку, яка супроводжувалася швидкою девальвацією гривні. Тому є підстави очікувати стабілізації або зростання споживчих настроїв в березні. Водночас, погіршення довгострокових очікувань може свідчити про зменшення довіри до влади, що чинитиме тиск на споживчі настрої», – коментують аналітики GfK Ukraine.
These are GfK’s global findings ahead of CES 2024.
Read moreEnvironmental appeal ‘not enough’ to convert non-luxury buyers to EVs
Read moreIn the latest Green Gauge® study from GfK Consumer Life, more than half the U.S. population (53%) expressed serious concern for the environment, noting it should be a priority for everyone.
Read more