10.12.2014
В листопаді споживчі настрої в Україні трохи погіршилися. Індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 53,4, що на 0,9 п. менше, ніж у жовтні. Це погіршення виникло, насамперед, через зниження довгострокових очікувань щодо розвитку економіки. Про це свідчать дані дослідження споживчих настроїв в Україні, яке щомісяця здійснює GfK Ukraine.
В листопаді 2014 року за новою вибіркою (вік 16+) індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 53,4, що на 0,9 п. гірше ніж у жовтні.
Оцінка поточного становища залишалась без змін та дорівнює 50,6.
Складові цього індексу змінились наступним чином:
– індекс поточного особистого матеріального становища (х1) втратив 1 п. до значення 39,9;
– індекс доцільності робити великі покупки (х5) додав 0,6 п. до значення 61,2.
Очікування щодо розвитку економіки країни дорівнюють 55,3, що на 1,3 п. гірше ніж у жовтні. Складові цього індексу змінилися наступним чином:
– індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) не змінився та дорівнює 52,4;
– індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (х3) становить 43,0, що на 1,2 п. гірше жовтневого результату;
– очікування розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років (х4) погіршився на 2,6 п. до значення 70,6.
У листопаді зафіксоване погіршення в очікуваннях українців щодо можливого безробіття: індекс очікуваної динаміки безробіття дорівнює 154,0, що на 1,6 п. більше ніж у жовтні. Проте послабилися побоювання українців щодо можливої інфляції: порівняно до жовтневого результату індекс інфляційних очікувань втратив 5,1 п. та дорівнює 185,2. Одночасно посилився песимізм українців щодо курсу гривні впродовж найближчих трьох місяців: індекс девальваційних очікувань виріс на 4,4 п. та дорівнює 157,8.
У листопаді 2014 року було зафіксовано такі ключові тенденції:
• Споживчі настрої українців трохи погіршилися, насамперед, через зниження довгострокових очікувань щодо розвитку економіки – відповідний індекс х4 зменшився на 2,6 п. Інші підіндекси ІСН у листопаді змінилися несуттєво, найбільш позитивною була динаміка індексу доцільності великих купівель.
• Хоча девальваційні очікування сягнули найвищого за весь час досліджень цього індексу рівня 157,8 п., інфляційні очікування знизилися від пікового значення жовтня, хоча й залишаються вкрай високими.
• Регіональна динаміка в листопаді була різноспрямованою: споживчі настрої погіршилися в Центрі, на Півночі, на Півдні та Києві, покращилися на Заході та не змінилися на Сході. Різниця між значеннями індексу очікувань щодо розвитку економіки в найближчі 5 років між Заходом та Сходом країни в листопаді сягнула 55 п. Найсильніше зниження індексу споживчих настроїв було характерним до найбільших міст країни, а також для найбідніших та найбагатших респондентів.
«Нова хвиля девальвації гривні та довге формування коаліційного уряду підірвали традиційне поствиборне зростання споживчих настроїв. Розчарування стало найбільшим у великих містах. Водночас загалом по Україні надії на поліпшення економічної ситуації в довгостроковій перспективі лишаються відносно високими», – коментують аналітики GfK Ukraine.
These are GfK’s global findings ahead of CES 2024.
Read moreEnvironmental appeal ‘not enough’ to convert non-luxury buyers to EVs
Read moreIn the latest Green Gauge® study from GfK Consumer Life, more than half the U.S. population (53%) expressed serious concern for the environment, noting it should be a priority for everyone.
Read more