14.01.2015

Споживчі настрої в Україні, грудень 2014: погіршення на 0,8 п. до 52,6

В грудні 2014 року споживчі настрої українців несуттєво погіршилися. Індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 52,6, що на 0,8 п. менше, ніж у листопаді. Найбільшою мірою впав індекс очікуваних змін особистого матеріального становища. Дещо менше зменшився індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року. Одночасно після погіршення у листопаді дещо відновилися очікування щодо розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років. Про це свідчать дані дослідження споживчих настроїв в Україні, яке щомісяця здійснює GfK Ukraine.

В грудні 2014 року індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 52,6, що на 0,8 п. гірше ніж у листопаді.

Дещо погіршилися оцінка поточного становища, яка дорівнює 49,9, що на 0,7 п. менше ніж у листопаді.

Складові цього індексу змінились наступним чином:

– індекс поточного особистого матеріального становища (х1) погіршився на 1 п. до значення 38,9;

– індекс доцільності робити великі покупки (х5) залишився майже без змін: він дорівнює 60,9, що на 0,3 п. менше листопадового показника.

Очікування щодо розвитку економіки країни дорівнюють 54,3, що на 1 п. гірше ніж у листопаді. Складові цього індексу змінилися наступним чином:

– індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) погіршився відразу на 4,9 п. до значення 47,5;

– індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (х3) становить 40,8, що на 2,2 п. гірше ніж у листопаді;

– очікування розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років (х4) покращилися на 4,1 п. до значення 74,7.

У грудні послабилися побоювання українців щодо можливого безробіття: індекс очікуваної динаміки безробіття дорівнює 150,3, що на 3,7 п. менше ніж у листопаді. Одночасно погіршилися очікування українців щодо можливої інфляції: порівняно до попереднього місяця індекс інфляційних очікувань додав 2,3 п. та дорівнює 187,6. Очікування українців щодо курсу гривні впродовж найближчих трьох місяців залишилися на рівні листопада: індекс девальваційних очікувань виріс на 0,3 п. та дорівнює 158,1.

У грудні 2014 року було зафіксовано такі ключові тенденції:

• Споживчі настрої в грудні несуттєво погіршилися – на 0,8 п. до 52,6. В діапазоні від 50 до 55 п. індекс споживчих настроїв коливається вже п’ять місяців від серпня 2014 року.

• Найбільшою мірою – на 5 п. – впав індекс очікуваних змін особистого матеріального становища. Дещо менше, на 2 п., зменшився індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року, проте також на 2 п. погіршився індекс інфляційних очікувань.

• Після погіршення в листопаді, в грудні на 4 п. покращилися очікування щодо розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років. Цей індекс далі залишається суттєво вищим від усіх підіндексів індексу споживчих настроїв.

• Кращим від споживчих настроїв загалом залишається і сприйняття доцільності великих покупок, що характерно за умов вкрай високих девальваційних та інфляційних очікувань.

• Найбільшою мірою погіршилися споживчі настрої в найбільш економічно активних громадян у віці 31-45 років – в основному за рахунок погіршення очікувань щодо власного матеріального становища і доцільності робити великі покупки, а також у громадян з доходами вище середніх – за рахунок збільшення девальваційних та інфляційних очікувань. Водночас, настрої незаможних респондентів дещо поліпшилися.

• В географічному розрізі найсильніше впав індекс споживчих настроїв на Заході та в малих містах з населенням до 100 тис. осіб.

«Споживчі настрої в Україні стабілізувалися на низькому рівні, де їх тримає песимізм щодо розвитку економіки найближчого року, очікування подальшої девальвації гривні та низька оцінка поточного добробуту. Без суттєвих зрушень в економічній ситуації низька ймовірність поліпшення й споживчих настроїв», – коментують аналітики GfK Ukraine. Latest Press Releases

View all Press