07.04.2015

Споживчі настрої в Україні, березень 2015: стабілізація на рівні 41,8

У березні 2015 року призупинилося падіння споживчих настроїв українців, що тривало протягом останніх чотирьох місяців. Індекс споживчих настроїв (ІСН) покращився на 0,7 п. до 41,8. Обвал індексу девальваційних очікувань відразу підштовхнув зменшення інфляційних очікувань та індексу доцільності великих покупок. Одночасно поліпшилися очікування щодо розвитку економіки як в найближчий рік, так і в найближчі п’ять років. Про це свідчать дані дослідження споживчих настроїв в Україні, яке щомісяця здійснює GfK Ukraine.

 У березні 2015 року індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 41,8, що на 0,7 п. краще ніж у лютому.

Оцінка поточного становища погіршилися на 1,4 п. до значення 38,2. Складові цього індексу змінились наступним чином:

– індекс поточного особистого матеріального становища (х1) залишився майже без змін та дорівнює 27,5;

– індекс доцільності робити великі покупки (х5) зменшився на 3,3 п. та дорівнює 48,9.

Очікування щодо розвитку економіки країни дорівнюють 44,2, що на 2,2 п. краще ніж у лютому. Складові цього індексу змінилися наступним чином:

– індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) додав 0,6 п. до значення 38,5;

– індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (х3) становить 30,8, що на 2,8 п. більше ніж у лютому;

– очікування розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років (х4) покращилися на 3,1 п. до значення 63,2.

У березні тривав тренд до погіршення очікувань українців щодо можливого безробіття: індекс очікуваної динаміки безробіття дорівнює 163,3, що на 6,1 п. більше ніж у лютому. Одночасно покращилися очікування щодо можливої інфляції: індекс інфляційних очікувань втратив 6,7 п. та дорівнює 181. Також значно покращилися очікування українців щодо курсу гривні впродовж найближчих трьох місяців: індекс девальваційних очікувань впав відразу на 27,4 п. до значення 133,6.

 

У березні 2015 року було зафіксовано такі ключові тенденції:

    • В березні індекс споживчих настроїв дещо зріс після чотирьох поспіль місяців падіння. Обвал індексу девальваційних очікувань відразу на 27 пунктів підштовхнув зменшення інфляційних очікувань на 7 пунктів та індексу доцільності великих покупок – на 3 пункти. Одночасно на 3 пункти поліпшилися очікування щодо розвитку економіки як в найближчий рік, так і в найближчі п’ять років, хоча зросли й очікування щодо безробіття.

    • Як це завжди відбувається в періоди зменшення девальваційних очікувань, споживчі настрої найбільшою мірою поліпшилися в більш заможних громадян та мешканців великих міст.

    • Водночас, на фоні заходів, спрямованих на зменшення дефіциту Пенсійного фонду, настрої респондентів у віці 60 років і більше погіршилися на 3 пункти.

    • Також в березні споживчі настрої дещо вирівнялися в регіональному розрізі – поліпшилися на Сході та Півночі, погіршилися на Заході та в Центрі.

«Перемир’я на Донбасі та стабілізація курсу гривні та споживчих цін після стрибка в лютому зупинили падіння споживчих настроїв. Збереження цих чинників на тривалий час дозволить відновити ділову активність та забезпечити зростання споживчого оптимізму», – коментують аналітики GfK Ukraine.

 

 

 Latest Press Releases

View all Press