15.04.2014

Споживчі настрої в Україні, березень 2014: покращення на 3,2 п. до 67,8

Березень 2014 року відзначився призупиненням погіршення споживчих настроїв українців, яке тривало всі три зимові місяці. Індекс споживчих настроїв (ІСН) дорівнює 67,8, що на 3,2 пункту більше, ніж у лютому. При цьому складові індексу змінювалися різноспрямовано: індекс економічних очікувань зріс на 8,3 пункту, тоді які індекс поточного становища впав на 4,4 пункту. Про це свідчать дані дослідження споживчих настроїв в Україні, яке щомісяця здійснює GfK Ukraine.  

У березні 2014 року індекс споживчих настроїв (ІСН) покращився на 3,2 пункту до значення 67,8.

 

Оцінка поточного становища погіршилася на 4,4 пункту та дорівнює 59,3.

Складові цього індексу змінились наступним чином:

– індекс поточного особистого матеріального становища (х1) втратив 3,4 пункту та дорівнює 61,9;

– індекс доцільності робити великі покупки (х5) дорівнює 56,8, що на 5,4 пункту гірше лютневого показника.

Очікування щодо розвитку економіки країни покращилися на 8,3 пункту та дорівнюють 73,5. Складові цього індексу змінилися наступним чином:

– індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) становить 74,3, що на 3,4 пункту краще ніж у лютому;

– індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (х3) виріс на 10,6 пункту до значення 63,3;

– очікування розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років (х4) покращилися на 10,9 пункту до значення 82,9.

У березні залишилися без змін очікування українців щодо динаміки безробіття: відповідний індекс дорівнює 140,5. Проте триває погіршення інфляційних очікувань: відповідний індекс дорівнює 184,5, що на 2 пункти більше лютневого показника. Одночасно українці стали оптимістичніше дивитися на курс гривні впродовж найближчих трьох місяців: індекс девальваційних очікувань зменшився 9,7 пункту до значення 141,9.

 

 

 

У березні було зафіксовано такі ключові тенденції:

• Після падіння у лютому, в березні індекс споживчих настроїв в України дещо зріс. При цьому складові індексу змінювалися різноспрямовано: індекс економічних очікувань зріс на 8,3 пункту, тоді які індекс поточного становища впав на 4,4 пункту. 

• Індекси очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року та найближчих п’яти років зросли більше ніж на 10 пунктів, тоді як індекс поточного особистого матеріального становища впав на 3,4 пункту, а індекс доцільності робити великі закупи – на 5,4 пункту до рівня першої половини 2009 року.

• Найбільші відмінності в динаміці в березні спостерігалися за регіонами. Якщо на Заході споживчі настрої продовжили швидкими темпами зростати, а низка індексів перетнула рівень 100 пунктів, то на Сході індекс споживчих настроїв ще трохи знизився до рівня 49 пунктів. Паралельно поліпшувалися споживчі настрої на Півночі та на Півдні країни.

• Також порівняно до лютого дещо вирівнялися настрої за соціально-демографічними групами – вони поліпшилися в громадян середнього і старшого віку, а також з середнім доходом.

«Відносна стабілізація політичної ситуації в Україні в березні позитивно вплинула на споживчі настрої, хоча надії на відбудову економіки зростали на фоні погіршення добробуту та зменшення попиту. Водночас, далі збільшився розрив у споживчих настроях між песимістично налаштованим Сходом та іншими регіонами України», – коментують аналітики GfK Ukraine.

 

 

 

Download (PDF)Latest Press Releases

View all Press