22.08.2019

Solídne výsledky trhu technického spotrebného tovaru na Slovensku.

GfK TEMAX – výsledky za Slovensko, Q2 2019

Praha, 21. august, 2019 – Trh technického spotrebného tovaru rástol v prvom kvartáli o 8 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roka.

Na medziročnom raste sa podieľali – sektor malých domácich spotrebičov (SDA) a už tradične sektor telekomunikácií (TC). K sektoru foto (PH), ktorý medziročne stráca dlhodobo, sa s poklesom pridal aj sektor informačných technológií (IT).

Tlačová správa je k stiahnutiu  tu .

Spotrebná elektronika

Pozitívny vývoj: Silný medziročný rast predajov v kategórii reproduktorov pre domáce použitie, vrátane soundbárov.

Negatívny vývoj: Ďalší pokles dopytu po tradičných audio systémoch a systémoch domáceho kina.

Foto trh

Pozitívny vývoj: Rast tržieb v kategórii systémových kompaktov vďaka novým modelom s full-frame snímačom.

Negatívny vývoj: Rastúce predaje systémových kompaktov nedokázali kompenzovať prepady ostatných segmentov trhu – digitálnych zrkadloviek a kompaktov s pevným objektívom.

Veľké domáce spotrebiče

Pozitívny vývoj: Aj cez mierne spomalenie v druhom kvartály trh veľkých domácich spotrebičov naďalej rastie naprieč produktovými skupinami. Nárast takmer o štvrtinu vykazuje kategória sušičiek, obratovo významné chladničky získavajú 10 %. 

Negatívny vývoj: Do minulého roka dynamické internetové predaje i v druhom kvartály skôr stagnujú. 

Malé domáce spotrebiče

Pozitívny vývoj: Silný dvojciferný hodnotový rast celého sektoru. Najväčšiu dynamiku trhu majú kávovary, fritézy, ústna hygiena, holiace strojčeky, vysávače, elektrické hrnce/panvice a úprava vzduchu. U väčšiny kategórií rastie priemerná cena, spotrebitelia sú ochotní investovať do drahších produktov.

Negatívny vývoj: V negatívnych číslach sú elektrické kanvice a mixéry.

Informačné technológie

Pozitívny vývoj: Pozitívny vývoj v rámci stolných aj prenosných počítačov. Dvojciferný rast segmentu herných a ultratenkých notebookov.

Negatívny vývoj: Medziročný prepad tabletov.

Telekomunikácie*

Pozitívny vývoj: Rastúci podiel chytrých telefónov s kapacitou úložiska 128GB a viac.

Negatívny vývoj: Klesajúca váha single SIM chytrých telefónov.

* Založené na dátach za „Open market“

O výskume

GfK TEMAX® sleduje predaje technického tovaru vo 41 krajinách. Správy za všetkých 41 krajín, vrátane dátových tabuliek sú dostupné na: http://temax.gfk.com/reports/. Výsledky sú založené na maloobchodnom paneli GfK, do ktorého je zapojených približne pol milióna maloobchodných predajní po celom svete. Cieľom GfK je zabezpečiť aby dáta za panel boli čo najpresnejšie.

 O GfK

GfK prepája dáta s vedou. Naše inovatívne  prieskumné riešenia poskytujú odpovede na kľúčové otázky týkajúce sa spotrebiteľov, trhov, značiek a médií nielen na dnešných trhoch, ale aj na tých budúcich. GfK ako prieskumná a analytická spoločnosť, sľubuje svojim klientom po celom svete "Growth from Knowledge" (rast na základe znalosti). Pre viac informácií navštívte stránky www.gfk.com/sk alebo sledujte GfK na Twitteri: https://twitter.com/GfK.

 Stiahnuť pdf

Zdroj: GfK SlovakiaLatest Press Releases

View all Press