27.02.2019

Solídne výsledky trhu technického spotrebného tovaru na Slovensku.

GfK TEMAX výsledky za Slovensko, Q4 2018

Praha, 27. februára, 2019 – Trh technického spotrebného tovaru rástol v štvrtom kvartály o viac než 7 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roka.Takmer všetky sektory sa podieľali  na medziročnom raste – najviac už tradične sektor telekomunikácií (TC) a rovnako aj sektor veľkých a malých domácich spotrebičov (MDA a SDA). K sektoru foto (PH), ktorý medziročne stráca dlhodobo, sa s poklesom pridal aj sektor informačných technológií (IT).

 

Spotrebná elektronika

Pozitívny vývoj: Mierny medziročný rast predajov televízorov, najmä veľkých uhlopriečok nad 55 palcov. Dvojciferný nárast objemu aj hodnoty predajov reproduktorov je ťahaný predovšetkým  dopytom po soundbaroch.
Negatívny vývoj: Pokles priemernej ceny televízorov, najmä veľkých uhlopriečok nad 55 palcov. Pokles predajov domácich audio systémov v objemovom aj hodnotovom vyjadrení.

Foto trh 

Pozitívny vývoj: Dynamický rast dopytu po kompaktoch s výmenným objektívom. Súčasne rástol aj ich podiel na celkových tržbách digitálnych fotoaparátov – po uvedení nových modelov s full frame senzorom.  
Negatívny vývoj: Klesajúce predaje zrkadloviek a kompaktov s pevným objektívom.

Veľké domáce spotrebiče

Pozitívny vývoj: Aj v poslednom kvartály pokračuje medziročný nárast trhu veľkých domácich spotrebičov, naprieč všetkými sledovanými kategóriami. Najdynamickejšou skupinou boli sušičky nasledované vstavanými varnými doskami.
Negatívny vývoj: Mierne spomalenie rastu u mrazničiek, 

Malé domáce spotrebiče

Pozitívny vývoj: Solídny celkový rast sektoru. Medzi najviac rastúce kategórie patrili kávovary, elektrické zubné kefky, vysávače, elektrické hrnce a panvice. Rovnako aj prístroje na úpravu vzduchu. U väčšiny kategórií rastie priemerná cena, spotrebitelia sú ochotní investovať do drahších produktov.
Negatívny vývoj: Ku kategóriám, ktoré zaznamenali negatívny vývoj, patrila príprava jedla, zastrihávače vlasov a žehličky.

Informačné technológie

Pozitívny vývoj:

- Rastúca priemerná cenová hladina v rámci počítačov. 

- Výrazný rast herných a zakrivených monitorov.

Negatívny vývoj:

- Stolové a prenosné počítače zaznamenali medziročný pokles.

- Dvojciferný prepad tabletov.

Telekomunikácie*

Pozitívny vývoj:

- Rastúca váha chytrých telefónov s väčšou uhlopriečkou displeja.

Negatívny vývoj:

-  Pokles dopytu po klasických tlačidlových mobiloch.

*Založené na dátach za „Open market“.

GfK TEMAX® správy za všetkých 41 krajín, vrátane dátových tabuliek sú dostupné na: http://temax.gfk.com/reports/

Poznámka pre redaktorov

GfK TEMAX® sleduje predaje technického tovaru vo viac ako 41 krajinách. Výsledky sú založené na maloobchodnom paneli GfK, do ktorého je zapojených približne pol milióna maloobchodných predajní po celom svete. Cieľom GfK je zabezpečiť aby dáta za panel boli čo najpresnejšie.

O GfK 

GfK prepája dáta s vedou. Naše inovatívne  prieskumné riešenia poskytujú odpovede na kľúčové otázky týkajúce sa spotrebiteľov, trhov, značiek a médií nielen na dnešných trhoch, ale aj na tých budúcich. GfK ako prieskumná a analytická spoločnosť, sľubuje svojim klientom po celom svete "Growth from Knowledge" (rast na základe znalosti). Pre viac informácií navštívte stránky www.gfk.com/sk alebo sledujte GfK na Twitteri: twitter.com/GfK.

 

Zdeněk Bárta
GfK Market Insights
Senior Director CZ&SK
Tel. +420 296 555 660
zdenek.barta@gfk.com

Stáhnout pdfLatest Press Releases

View all Press