08.08.2017

Sigara kullananlar günde yaklaşık 1 paket sigara içiyor

GfK’nın Mart 2017’de Türkiye kent temsili 1175 kişiyle yüz yüze görüşerek gerçekleştirdiği araştırmada kişilerin sağlıklı yaşam ve yemek yeme alışkanlıkları sorgulanmıştır.

Araştırmanın sonuçlarına göre katılımcıların %85’i kahvaltı ettiğini, %69’u öğle yemeği ve %91’i de akşam yemeği yediklerini belirtiyorlar. Ara öğün yediğini belirtenlerin oranı ana öğünlere oranla çok düşük kalıyor. Katılımcıların %9’u sabah ile öğle arası atıştırdığını, %12’si ise öğle ile akşam arası atıştırdığını belirtiyor.

Yeterince su içmek ve iyi bir gece uykusu kişilerin çoğu için önemli

Katılımcılara kişisel sağlık ve zindeliklerini düşündüklerinde hangi unsurlara önem verdikleri sorulduğunda ilk sırada %84 ile “yeterince su içmek” geliyor. Su içmeyi sırasıyla “iyi bir gece uykusu” (%82) ve “sağlıklı / besleyici yiyecekler tüketmek” (%80) takip ediyor.

Sigara tüketimi

Araştırmanın sonuçlarına göre katılımcıların %42’si sigara kullandığını beyan etmiştir. Kadınların %31’i sigara içtiğini belirtirken erkeklerde ise bu oran %54’tür. Sigara kullananlar bir günde ortalama 17 adet sigara içiyor. Günde 1 paket sigara içtiğini belirtenlerin oranı %17’dir. Günde yarım paket – 1 paket arası (10-19 adet) sigara içtiğini belirtenlerin oranı ise %8’dir.Sigara içenlerin %14’ü önümüzdeki 1 yıl içinde sigarayı bırakmayı planladıklarını bildirmişlerdir. Sigarayı bırakmayı isteyenlerin bırakmak istemedeki en başlıca nedeni %60 ile sigaranın sağlığa zararlı olmasıdır. Bu kitlenin %28’i yaşadıkları sağlık sorunları sebebiyle, %24’ü ise sigaranın kokusundan rahatsız oldukları için  önümüzdeki 1 yıl içinde sigarayı bırakmayı planladıklarını beyan etmişlerdir.

GfK Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Dosyası'na erişmek için tıklayınız. 

Download (PDF)Latest Press Releases

View all Press