Praha, 19.02.2020

Růst trhu technického spotřebního zboží v České republice ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019

Trh s technickým spotřebním zbožím zaznamenal v České republice ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku nárůst o více než 10 procent.

Na ročním pozitivním vývoji se podílela většina sektorů s výjimkou fota (PH) a informačních technologií (IT), které v meziročním srovnání zaznamenaly pokles. Nejvíce rostoucími sektory byly spotřební elektronika (CE) a telekomunikace (TC).

Spotřební elektronika

Televizory a set top boxy byly hlavními tahouny mimořádně silného růstu trhu v důsledku přechodu na vysílací standard DVB-T2. Pozitivní vývoj tržeb pokračoval u většiny audio kategorií, nejvyšší meziroční nárůst zaznamenaly Bluetooth sluchátka s mikrofonem a také soundbary. Stále však pokračuje meziroční pokles poptávky po kamkordérech a rovněž se významně snížila hodnota prodejů v této kategorii.

Foto trh

Jediný segment trhu, který dokázal generovat meziroční růst tržeb byly kompakty s výměnným objektivem vybavené full-frame snímačem. Propady ostatních segmentů trhu – digitálních zrcadlovek a kompaktů s pevným objektivem – však přispěly k celkově negativnímu výsledku celého sektoru.

Velké domácí spotřebiče

V sektoru velkých domácích spotřebičů si obratově nejvýznamnější produktové skupiny ledniček a praček připsaly meziroční nárůst i ve čtvrtém čtvrtletí. Naopak ve čtvrtém kvartálu meziročně klesá poptávka po sušičkách.

Malé domácí spotřebiče

Malé domácí spotřebiče stále vykazují solidní hodnotový růst celého sektoru. Dvouciferný růst u hlavní kategorie vysavačů je způsobený rostoucí poptávkou po robotických a tyčových modelech. Vysoká dynamika je také u fritéz, elektrických zubních kartáčků a přístrojů na úpravu vzduchu. Dlouhodobější pokles poptávky je možné pozorovat u konvic, mixérů, odšťavňovačů a zastřihovačů vlasů.

Informační technologie

V sektoru informačních technologií lze pozorovat dvouciferných růst u herních počítačů a také pozitivní trend v segmentu ultratenkých notebooků. Přesto objem celého sektoru meziročně za rok 2019 klesá. Dochází k cenová erozi v rámci herních a prohnutých monitorů.

Telekomunikace

Zvyšuje se poptávka po nositelné elektronice, obzvlášť chytré hodinky zaznamenaly dvouciferný růst v objemu i obratu. Nicméně poptávka po smartphonech v posledním čtvrtletí poklesla.

Kancelářská technika

Růst tržeb zaznamenaly pouze přenosná zařízení pro okamžitý tisk fotografií. Jinak hodnota tržeb ve všech hlavních kategoriích multifunkcí i samostatných tiskáren klesala.

O výzkumu

GfK TEMAX® sleduje prodeje technického zboží ve 41 zemích. Zprávy ze všech zemí, včetně datových tabulek, jsou dostupné na: http://temax.gfk.com/reports/

Výsledky jsou založeny na maloobchodním panelu GfK, do kterého je zapojeno zhruba půl milionu maloobchodních prodejen po celém světě. Cílem GfK je zajistit, aby data za panel byla co nejpřesnější.

Download (PDF)Latest Press Releases

View all Press