27.02.2019

Růst trhu technického spotřebního zboží v České republice ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018

GfK TEMAX výsledky za Českou republiku, Q4 2018

Praha, 27. února, 2019 – Trh s technickým spotřebním zbožím zaznamenal v České republice ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku nárůst o téměř 8 procent. Na pozitivním vývoji se podílely všechny sektory s výjimkou fota (PH), které v meziročním srovnání čtvrtého kvartálu zaznamenalo pokles. Nejvíce rostoucími sektory byly telekomunikace (TC) a spotřební elektronika (CE). 

Spotřební elektronika

V sektoru spotřební elektroniky pokračoval silný růst poptávky po televizorech a set-top-boxech v důsledku postupného přechodu na vysílání ve standardu DVB-T2. Dvouciferný meziroční nárůst tržeb zaznamenaly i přenosné Bluetooth reproduktory a bezdrátová sluchátka. Současně se zájem spotřebitelů více posouvá k prémiovým segmentům, s tím roste i průměrná cena prodaného zboží.

Došlo k silnému meziročnímu poklesu průměrné ceny televizorů s velkými úhlopříčkami.

Foto trh

Rostla poptávka po systémových kompaktech díky novým modelům s full-frame snímačem.  Naopak byl zaznamenán pokles prodejů zrcadlovek a kompaktů s pevným objektivem.

Velké domácí spotřebiče

Sektor velkých domácích spotřebičů zaznamenal nárůst napříč kategoriemi, ve čtvrtém kvartálu také díky dosud klesajícím varným deskám či vestavným troubám.

Největší dynamika se projevila u sušiček a pokračoval růst v sektoru chlazení. Negativní výsledky za poslední kvartál byly u odsavačů par.

Malé domácí spotřebiče

Malé domácí spotřebiče zaznamenaly solidní celkový růst sektoru. Mezi nejvíce rostoucí kategorie patřily kávovary, elektrické zubní kartáčky, elektrické hrnce a pánve a přístroje na úpravu vzduchu. U většiny kategorií roste průměrná cena, spotřebitelé jsou ochotni investovat do dražších produktů.

Ke kategoriím, které zaznamenaly negativní vývoj, patřila zejména kategorie přípravy jídla a dále například kulmy a žehličky na vlasy.

Informační technologie

V sektoru informačních technologií byl zaznamenán meziroční růst klíčové kategorie přenosných počítačů. Poptávka spotřebitelů se přesunula k technicky pokročilejším a dražším zařízením.

Nadále pokračoval negativní vývoj tabletů. Stolní počítače zaznamenaly v posledním čtvrtletí dvouciferný pokles v hodnotě.

Telekomunikace

V telekomunikačním sektoru došlo k růstu váhy chytrých telefonů s větší uhlopříčkou displeje. Pozitivní vývoj byl zaznamenán u vývoje chytrých hodinek a fitness náramků.

Dále pokračoval pokles poptávky po klasických mobilních telefonech.

Kancelářská technika

Meziroční nárůst prodané hodnoty zaznamenal v posledním čtvrtletí 2018 segment jak basic, tak i pokročilých (advanced) laserových multifunkcí. 

Naopak negativní trend byl zaznamenán v segmentu inkoustového a laserového tisku samostatných tiskáren, u nichž objem a hodnota prodejů meziročně klesly.

GfK TEMAX® zprávy za všech 41 zemí, včetně datových tabulek jsou dostupné na: temax.gfk.com/reports/

Poznámka pro redaktory

GfK TEMAX® sleduje prodeje technického zboží ve více než 41 zemích. Výsledky jsou založeny na maloobchodním panelu GfK, do kterého je zapojeno zhruba půl milionu maloobchodních prodejen po celém světě. Cílem GfK je zajistit, aby data za panel byla co nejpřesnější.

O GfK

GfK propojuje data s vědou. Naše inovativní průzkumná řešení poskytují odpovědi na klíčové obchodní otázky týkající se spotřebitelů, trhů, značek a médií nejenom na dnešních trzích, ale i těch budoucích. GfK, jako výzkumná a analytická společnost, slibuje svým klientům po celém světě "Growth from Knowledge" (růst na základě znalostí). Pro více informací navštivte stránky www.gfk.com/cz nebo sledujte GfK na Twitteru: https://twitter.com/GfK_Czech.

Kontakt: 

Zdeněk Bárta
GfK Market Insights
Senior Director CZ&SK
Tel. +420 296 555 660
zdenek.barta@gfk.com

Stáhnout pdf

 

 

Česká republika: Technické spotřební zboží – hodnota prodeje u jednotlivých sektorů

Zdroj: GfK Czech RepublicLatest Press Releases

View all Press