22.08.2019

Růst trhu technického spotřebního zboží v České republice v druhém čtvrtletí roku 2019

GfK TEMAX – výsledky za Českou republiku, Q2 2019

Trh s technickým spotřebním zbožím zaznamenal v České republice v druhém čtvrtletí roku 2019 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku nárůst o více než 7 procent.

Na pozitivním vývoji se podílela většina sektorů s výjimkou fota (PH) a informačních technologií (IT), které v meziročním srovnání druhého kvartálu zaznamenaly pokles. Nejvíce rostoucími sektory byly telekomunikace (TC) a malé domácí spotřebiče (SDA).  

Tisková zpráva je ke stažení zde.

Spotřební elektronika

Dvouciferný meziroční nárůst tržeb zaznamenaly sledované kategorie televizorů a reproduktorů včetně soundbarů, pozitivní vývoj pokračoval i u většiny audio kategorií. Naopak silně poklesla poptávka po set top boxech a sluchátkách bez mikrofonu.

Foto trh

Foto trh zaznamenal růst tržeb v kategorii systémových kompaktů díky novým modelům s full-frame snímačem. Nicméně tyto rostoucí prodeje systémových kompaktů nedokázaly kompenzovat propady ostatních segmentů trhu – digitálních zrcadlovek a kompaktů s pevným objektivem.

Velké domácí spotřebiče

V sektoru velkých domácích spotřebičů dochází k akceleraci růstu většiny produktových kategorií volně stojících i vestavných spotřebičů. Dvouciferný nárůst prodejů vykázaly v druhém čtvrtletí sušičky a odsavače par. V meziročním srovnání vycházejí v červených číslech pouze obratově menší skupiny mrazniček a volně stojících sporáků.

Malé domácí spotřebiče

V hodnotě celý sektor výrazně narostl, v druhém čtvrtletí dokonce dvouciferným tempem. Nejvyšší dynamika je u kávovarů, zubní hygieny a přístrojů na úpravu vzduchu. U hlavních kategorií jako jsou kávovary a vysavače jsou spotřebitelé ochotni investovat do produktů s vyšší přidanou hodnotou. Kategorie, které naopak zaznamenávají pokles poptávky, jsou konvice, mixéry, odšťavňovače, zastřihovače vlasů a žehličky.

Informační technologie

V sektoru informačních technologií je patrný růst segmentu herních a ultra-tenkých notebooků a také herních a zakřivených monitorů. Přesto celý sektor zaznamenal negativní vývoj obratu a pokles prodejů herních desktopů.

Telekomunikace

V tomto sektoru roste průměrné cena u chytrých telefonů. Patrná je i vysoká poptávka po nositelné elektronice. Naopak pokračuje negativní vývoj chytrých telefonů s velikostí displeje pod 5,6 palce.

Kancelářská technika

V sektoru kancelářské techniky dvouciferně narostly tržby v kategorii multifunkcí, dařilo se zejména segmentu stolních laserových zařízení. Stále však klesají prodeje samostatných tiskáren.

O výzkumu

GfK TEMAX® sleduje prodeje technického zboží ve 41 zemích. Zprávy za všech 41 zemí, včetně datových tabulek jsou dostupné na: http://temax.gfk.com/reports/

Výsledky jsou založeny na maloobchodním panelu GfK, do kterého je zapojeno zhruba půl milionu maloobchodních prodejen po celém světě. Cílem GfK je zajistit, aby data za panel byla co nejpřesnější.

O GfK

GfK propojuje data s vědou. Naše inovativní průzkumná řešení poskytují odpovědi na klíčové obchodní otázky týkající se spotřebitelů, trhů, značek a médií nejenom na dnešních trzích, ale i těch budoucích. GfK, jako výzkumná a analytická společnost, slibuje svým klientům po celém světě "Growth from Knowledge" (růst na základě znalostí). Pro více informací navštivte stránky www.gfk.com/cz nebo sledujte GfK na Twitteru: twitter.com/GfK_Czech.

Stáhnout pdf Česká republika: Technické spotřební zboží – hodnota prodeje u jednotlivých sektorůLatest Press Releases

View all Press