logo EN

13.05.2019

Her 3 tüketiciden biri internet reklamlarından rahatsızlık duymuyor

GfK ve IAB Türkiye iş birliği ile gerçekleştirilen araştırma kapsamında tüketicilerin internette çıkan reklamlar ile ilgili değerlendirmeleri alındı.

Araştırma bulgularına göre, her 3 tüketiciden ikisi internette çıkan reklamlardan rahatsız olduğunu belirtti. Rahatsız olanlara en çok hangi reklam türünden rahatsızlık duyduğu sorulduğunda, %33 ile “içeriğin ortasında beliren reklamlar” birinci sırada yer aldı. Bu reklamları sırasıyla %26 ile “kendiliğinden oynamaya başlayan sesli videolar” ve %21 ile “İçeriğin üstünde çıkan ve içinde geri sayma olan reklamlar” takip ediyor.

İnternette çıkan reklamlardan rahatsız olduğunu belirten her 4 kişiden biri reklamların websitesinin yavaş açılmasına neden olduğu için, her 5 kişiden biri de reklamlar bilgisayarlarına virüs bulaştırdığı için rahatsız olduğunu belirtiyor.

Yine bu kişilerin %31’i rahatsız olmalarına rağmen reklam gösterimi olan ve ücretsiz mobil uygulamaları veya internet üyeliklerini tercih edeceğini söylüyor. Rahatsız olan tüketicilerin büyük çoğunluğu (%91) internette reklam çıkmasını engelleyen bir uygulama / eklenti olan Adblocker’ı kullanmıyor. 

Araştırma Hakkında

Araştırma, GfK tarafından senede 3 kere gerçekleştirilmekte olan yüz yüze Omnibus çalışmaları kapsamında gerçekleştirilmiştir.

Araştırma kapsamında GfK, Ocak 2019’da Türkiye’de 15 ilde 15 yaş ve üzeri ABC1C2DE SES grubuna mensup 1240 tüketici ile bilgisayar destekli yüz yüze görüşmüştür.

GfK

GfK veri ve bilimi birleştirir. İnovatif araştırma çözümleri, şimdi ve gelecekte, tüketiciler, pazarlar, markalar ve medya ile ilgili temel iş sorularına yanıtlar sağlar. Bir araştırma ve analitik ortağı olarak GfK, tüm dünyadaki müşterilerine "Bilgiden Gelen Büyüme" vaat ediyor. Daha fazla bilgi için www.gfk.com/tr adresini ziyaret edin ya da GfK’yı Twitter’da takip edin: https://twitter.com/GfKTurkiye

IAB Türkiye

47 ülkede faaliyet gösteren IAB (Interactive Advertising Bureau), tüm dünyada interaktif reklamcılığın gelişmesi, reklam yatırımlarından daha fazla pay alması için çalışıyor. Bu amaç doğrultusunda reklamverenlere, ajanslara ve medya ajanslarına interaktif iletişimin katma değerini anlatıyor. Kamu nezdinde yürüttüğü çeşitli faaliyetlerle endüstrinin doğru ve nitelikli biçimde büyümesine katkı sağlıyor. Merkezi Amerika da bulunan IAB’nin, Avrupa’daki ülke bazlı örgütlenmesi IAB Europe tarafından koordine ediliyor. IAB Türkiye, dijital endüstride reklam ve pazarlama alanlarında düzenleme yapmak üzere 23 sektör temsilcisi tarafından, 2007’de bir platform olarak kuruldu ve 2011 Temmuz ayında dernekleşme sürecini tamamladı. IAB Türkiye’nin şu an 156 üyesi bulunuyor.

Download (PDF)Latest Press Releases

 • 15.06.2020
  Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı ilk çeyrekte %20,8 büyüdü.

  Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2020’nin ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %20,8’lik bir büyüme performansı ile 17,2 milyar TL ciro değeri elde etti. 2020 ilk çeyreğindeki bu büyüme tüm sektörlerden geldi.

  Read more
 • 15.06.2020
  Her 2 kişiden biri cadde mağazalarından alışveriş yapacak

  Her 2 kişiden biri (%52) alışverişlerini artık AVM içerisindeki mağazalardan değil cadde üzerindeki mağazalardan yapmayı tercih edeceğini belirtiyor. Bu oranın özellikle kadınlarda daha yüksek olduğu görülüyor.

  Read more
 • 15.06.2020
  Karantina sürecinde oyun oynama sıklığımız arttı

  Karantina ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte yapılabilecek aktivite sayısı sınırlanırken, tüketicilerin özellikle oyun oynama eğilimlerinin arttığı görülüyor.

  Read more
 • 13.03.2020
  Tüketici Teknolojisi ürünleri pazarı dördüncü çeyrekte %27,6 büyüdü.

  Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2019’un dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %27,6’lık bir büyüme performansı ile 18,9 milyar TL ciro elde etti. 2019 dördüncü çeyreğindeki büyüme tüketici elektroniği, küçük ev aletleri, telekom ve bilgi teknolojileri sektörlerinden geldi. Black Friday ve Kasım ayı kampanyaları büyümede çok etkili oldu.

  Read more
View all Press Releases