16.09.2015

Evropský trh s velkými domácími spotřebiči je na vzestupu

Výsledky průzkumu světového trhu s velkými domácími spotřebiči společnosti GfK za první pololetí roku 2015

Norimberk, 16. září 2015 – Po dlouhodobém růstu v posledních letech se situace na světovém trhu (vyjma Severní Ameriky) s bílou technikou za první pololetí roku 2015 poněkud změnila. Zatímco počet prodaných kusů klesl o 1 procento, tržby se v důsledku vlivu směnného kurzu eura zvýšily o 9 procent. Za růstem stojí především západní a jižní Evropa a ze zemí BRIC pak Čína a zejména Indie. Naopak Rusko a do jisté míry i Brazílie oproti vývoji v první polovině loňského roku zaostávají. Takové jsou výsledky průzkumu trhu s velkými domácími spotřebiči společnosti GfK publikované při příležitosti veletrhu IFA 2015 v Berlíně.

Podle prognóz by měl v roce 2015 trh s velkými domácími spotřebiči dosáhnout tržeb ve výši 163 miliard eur (včetně Severní Ameriky).

Západní Evropa: Zotavení zemí zasažených krizí

Z hlediska hodnoty prodeje je západní Evropa stále považována za jeden z nejdůležitějších trhů s bílou technikou. Během prvního pololetí roku 2015 zaznamenal trh s velkými domácími spotřebiči 5 procentní zvýšení objemu i hodnoty prodeje. Na trzích ve větších zemích došlo k nadprůměrnému zlepšení. V Německu vzrostl počet prodaných kusů o 7 procent a ve Velké Británii o 6. Zotavily se také trhy, které byly v předchozích letech silně zasaženy evropskou finanční krizí. Pokud se podíváme na počet prodaných domácích elektrospotřebičů, ve Španělsku i Řecku byla poptávka vyšší než v první polovině loňského roku. Na španělském trhu došlo k nárůstu o 9 procent, řecký se zvedl o 12 procent. Očekává se, že za celý rok dosáhnou tržby v západní Evropě 35 miliard eur.

Výrazně vzrostl zejména prodej sušiček s tepelným čerpadlem, a to téměř ve všech západoevropských státech, přičemž v některých byl zaznamenán dokonce dvouciferný růst. Pokračuje dlouhodobý trend poptávky po modelech s nízkou spotřebou a domácí spotřebiče jsou také stále „chytřejší“. Lze je například vzdáleně ovládat pomocí chytrého telefonu nebo určují optimální dávku čisticího prostředku na základě integrovaných senzorů.

Východní Evropa: Výrazný nárůst objemu prodeje i tržeb

Ve východní Evropě se na rozdíl od západoevropských států zvýšil počet prodaných domácích spotřebičů viditelněji, konkrétně o 8 procent. Podle prognóz se v roce 2015 prodá celkem 15 milionů produktů. Pozitivní ekonomický vývoj spolu s nízkou inflací vytvořil dobré podmínky téměř ve všech zemích v tomto regionu. Z větších zemí se může nejvýraznějším růstem (na úrovni 14 procent) pochlubit Maďarsko, kde vláda spustila dotační program na nákup energeticky úsporného chlazení. Jednoznačně pozitivní vývoj však hlásí i Polsko a Česká republika. Oproti západoevropským trhům se ve většině zemí východní Evropy zvýšily také průměrné tržby, a to díky kvalitním spotřebičům s moderními funkcemi. Například u chladniček a kombinací vzrostla popularita modelů s technologií NoFrost a také obliba amerických chladniček (side by side modely). U varných desek pak zesílila poptávka po indukci s flexibilními zónami.

Rusko: Snížení prodeje v důsledku krize

Kvůli poklesu rublu zavládla v Rusku na konci loňského roku nákupní panika. V týdenním srovnání vzrostl prodej chladniček a kombinací přibližně o 250 procent. V prvních šesti měsících letošního roku následně došlo k podstatnému zhoršení. I tak si ale mezi spotřebiteli získaly oblibu energeticky úsporné chladničky a kombinace a podobně pračky s větší kapacitou. Online obchodům se přitom dařilo lépe než tradičním kamenným prodejnám. Teprve následující měsíce ukážou, zda bude krize v lidnatém Rusku překonána stejně rychle jako v roce 2009, kdy se na trhu s bílou technikou obnovil růst ihned po první fázi krize.

Čína: Růst zejména díky online obchodům

Přestože z Číny přichází v poslední době stále více negativních zpráv, počet prodaných velkých domácích spotřebičů se v prvním pololetí tohoto roku zvýšil o 5 procent. Za celý rok 2015 se odhadují tržby ve výši 32 miliard eur. Zatímco kamenné obchody se ocitly pod tlakem, online prodejci si vedli velmi dobře. Pokračující trend poptávky po kvalitnějších modelech přispěl ke zvýšení prodejního podílu praček s předním plněním, které jsou běžné v Evropě. U chladniček a kombinací se těší rostoucímu zájmu americké chladničky a vícedveřové modely.

Indie: Dvojciferný růst u praček a rovněž chladniček a kombinací

Letos se očekává 7 procentní růst indické ekonomiky a v rámci velkých států se tak může Indie spolu s Čínou pochlubit nejpříznivějším vývojem. Trh s bílým zbožím se v druhé nejlidnatější zemi světa vyvíjel ještě pozitivněji. Odhady na rok 2015 hovoří o tržbách na úrovni 5 miliard eur. Rostoucí střední třída si čím dál tím častěji může dovolit velké domácí spotřebiče, díky čemuž dosáhl prodej praček a chladniček a kombinací dvojciferného růstu. Na trhu s chladničkami a kombinacemi stále převládají jednodveřové modely, u spotřebitelů však získávají na důležitosti kvalitnější dvoudveřové modely.

Brazílie: Zajímavý trh do budoucna – navzdory poklesu tržeb

Brazilská ekonomika v posledních letech vytrvale rostla, v nadcházejícím roce se však očekává zhoršení. Podobná je i situace na trhu s bílou technikou. Ačkoli si v poslední době mohla velké domácí spotřebiče dovolit stále větší část populace, trh zaznamenal v první polovině roku pokles. Pouze online obchodům se nadále dařilo posilovat prestiž na trhu a mají potenciál zvyšovat objem prodeje. Brazílie, země s rostoucí mladou populací a již nyní jeden z nejdůležitějších trhů s bílým zbožím, má do budoucna stále co nabídnout.

Metodologie

Společnost GfK prostřednictvím svého maloobchodního panelu ve více než 100 zemích z celého světa pravidelně shromažďuje data o prodeji praček, sušiček, myček, chladniček a kombinací, mrazáků, sporáků a vestavných trub, varných desek, odsavačů par a mikrovlnných trub.

Další informace:

Friedemann Stöckle, +49 911 395 2297, friedemann.stoeckle@gfk.com

O společnosti GfK

GfK je důvěryhodným partnerem při poskytování důležitých informací o trhu a spotřebitelích, které umožňují klientům přijímat lepší rozhodnutí. V GfK kombinujeme práci a nadšení více než 13 000 expertů průzkumu trhu s dlouholetými zkušenostmi v oblasti vědecké práce s daty. To umožňuje GfK poskytovat zásadní globální poznatky kombinované se znalostí místních trhů ve více než 100 zemích celého světa. Díky inovativním technologiím a vědeckému zpracování dat dokáže GfK transformovat velké objemy dat na inteligentní a relevantní údaje a umožnit tak svým klientům získat konkurenční náskok a obohatit je o zkušenosti, zážitky a volby svých spotřebitelů a zákazníků.

Pro podrobnější informace navštivte náš web www.GfK.com nebo nás sledujte na Twitteru: twitter.com/GfK

Odpovědnost podle tiskové legislativy:
GfK SE, Corporate Communications
Jan Saeger
Nordwestring 101
D-90419 Nuremberg
Tel. +49 911 395 4440
press@gfk.com

Download (PDF)Latest Press Releases

View all Press