27.02.2017

Ebeveynlerin yarıdan fazlası çocuklarını yapmak istedikleri mesleğe yönlendirmek için herhangi bir şey yapmıyor.

GfK ve DigitalTalks iş birliğiyle, Türkiye’de kent temsili 15 ilde 15 yaş ve üzeri 1237 kişiyle görüşülerek gençlerin meslek seçimleriyle ilgili değerlendirmeler alındı.

Araştırmaya katılan her 3 kişiden biri ailelerin gençleri meslek seçimleri konusunda yönlendirmesi gerektiğini düşünürken, katılımcıların %40’ı ise ailelerin gençlerin meslek seçimi konusunda fikirlerini söylemesi ancak son kararı gençlere bırakması gerektiğini belirtiyor.

Yaş kırılımında incelendiğinde, büyük farklılıklar görülmüyor.  Ancak 15-17 yaş arası gençlerin neredeyse yarısı (%46) ailelerin gençlerin meslek seçimi konusunda fikirlerini söylemesi ancak son kararı gençlere bırakması gerektiğini söylüyorlar. Bu oranın diğer yaş gruplarında %32 ile %42 arasında değiştiği görülüyor.

Ebeveynler için çocuklarının mesleklerinin «maddi olarak iyi kazandırması»  en temel tercih kriteri

Her 2 ebeveynden biri çocuklarının mesleklerindeki en temel tercih kriterlerinin «maddi olarak iyi kazandırması» (%49) ve «gelecekte revaçta bir meslek olması» (%48) olduğunu belirtiyor. Bu iki kriteri “itibarlı bir meslek olması” (%42) yakından takip ediyor.

Ebeveynlerin yarıdan fazlası çocuklarını yapmak istedikleri mesleğe yönlendirmek için herhangi bir şey yapmıyor.

Ebeveynlerin %22’si çocuklarını yapmak istedikleri mesleğe yönlendirmek için buna uygun kurslara gönderdiklerini ya da göndermek istediklerini belirtiyor. “Çocuğumun yabancı dil öğrenmesini sağlıyoruz / sağlayacağız” diyenlerin oranı ise yalnızca %5. Özel bir şey yapmadığını belirtenlerin oranı ise %59.

Ebeveynlerin çoğunluğu çocuklarının doktor olmasını istiyor.

Ebeveynlere “Çocuğunuzun öncelikli olarak hangi mesleğe yönelmesini tercih edersiniz?” diye sorulduğunda, %28’i çocuğunun doktor olmasını, %21’i avukat / hakim / savcı olmasını istediğini belirtiyor. Bu meslek gruplarını sırasıyla mühendislik ve eğitim (öğretmen, akademisyen) takip ediyor.

Download (PDF)Latest Press Releases

View all Press