logo EN

28.11.2017

Tüketici Teknolojisi Ürünleri Pazarı üçüncü çeyrekte %19 büyüdü.

Please click here for GfK TEMAX Turkey 2017 Q3 Results English press release.

GfK TEMAX® Türkiye 2017 Üçüncü Çeyrek Sonuçları

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2017’nin üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %19,4’lük bir büyüme performansı ile 14,9 milyar TL ciro değeri elde etti. Üçüncü çeyrek sonu itibariyle büyümeye en yüksek katkı çift haneli oranlar ile telekom, büyük beyaz eşya ve tüketici elektroniği sektörlerinden geldi.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda negatif büyüme kaydeden tek sektör görüntüleme sistemleri oldu. 

Telekom: Üçüncü çeyrekte çift haneli büyüme

Telekom sektörü 2017’nin üçüncü çeyreğinde bir önceki yıl aynı döneme göre kuvvetli çift haneli büyüme performansına sahip oldu. Sektör dahilindeki tüm ürün grupları 2017 üçüncü çeyreği çift haneli pozitif büyüme oranları ile kapattı. Akıllı telefonların toplam sektör büyümesi üzerindeki etkisine paralel olarak, %100’ün üzerinde bir büyüme oranı elde eden akıllı saatler ve diğer tüm ürün gruplarının çift haneli cirosal büyümelerinin telekom sektörüne etkisi ilgili dönem sonu itibariyle oldukça olumlu oldu.

Akıllı telefon kategorisi özelinde, özellikle üst segment ürünlerde oldukça yüksek büyüme oranlarının elde edildiği gözleniyor. 2017 üçüncü çeyrek itibariyle 5,5 inç ve üzeri boyutlu ekrana sahip ürünler çift haneli; 64 GB ve üzeri kapasiteli ürünler de üç haneli büyüme oranı elde etti.

Bilgi teknolojileri: Büyümede sezonsal etki

Bilgi teknolojileri sektörü bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre ciroda yaklaşık %5 oranında büyüdü. Büyüme üzerinde en yüksek etkiye sahip ürün grupları masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, mouse ve klavyeler şeklinde gerçekleşti. Büyüme etkisinin sezonsal, okul açılış kampanyalarından kaynaklandığını söylemek mümkün.

Oyun özellikli ürünlerde potansiyel devam etmektedir. Web kameralar, tabletler ve monitörler ise küçülmeye devam etmiştir.

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri: Çok fonksiyonlu yazıcı etkisi

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri sektörü bir önceki yılın aynı çeyreğine göre tek haneli büyüdü. Çift haneli büyüme ile en büyük katkıyı çok fonksiyonlu yazıcılar sağladı. Mürekkepli kartuşlar da bir önceki yılın aynı dönemine göre tek haneli büyüme oranı elde etti.

Aynı dönemde tek fonsiyonlu yazıcılar, çok fonksiyonlu yazıcıların aksine, tek haneli daraldı. Bunun nedeni olarak pazarda çok fonksiyonlu yazıcılarda yapılan cazip kampanyaları sayabiliriz.

Büyük beyaz eşya: Yılın zirvesi

Büyük beyaz eşya sektörü 4.8 milyar TL’lik 3. çeyrek cirosu senenin en yüksek ciro değerine ulaşmış ve geçen sene aynı döneme göre tüm ürün gruplarında yüksek büyüme oranları ile toplamda çift haneli büyüme performansı elde etmiştir.

Buzluk altta buzdolapları, 9 KG kapasiteli çamaşır makinaları ve dikey derin dondurucular büyüme oranlarıyla öne çıkan segmentler olmuşlardır.

ÖTV kampanyasının sonuna gelinmesi de, bu çeyrekte satışlar üzerinde olumlu etkide bulunarak büyümeye katkıda bulunmuştur.

Küçük ev aletleri: Tek haneli büyüme devam ediyor

Küçük ev aletleri sektörü 2017 üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %9,1 oranında büyüyerek, ilk 9 ayı 3,3 milyar TL ciro seviyesi ile kapattı.

Cirosal olarak en iyi performanslar sırası ile sıcak içecek hazırlama makinaları, tost makineleri, elektrikli süpürgeler, ütü, saç kurutucular, narenciye / katı meyve sıkacakları, saç şekillendiriciler, gıda hazırlama  ve saç / sakal kesiciler olurken; kadın / erkek traş makinaları, su ısıtıcılar ve fritözler ise küçülme kaydeden ürün grupları oldu.

Çok fonksiyonlu / özellikli, yüksek teknolojili ürünlere eğilimin artması; türk kahve makineleri, siklonik süpürgeler ve kazanlı ütüler gibi segmentlere olan ilgiyi artırdı.

Tüketici elektroniği: TV’de büyük ekran dönemi devam ediyor

Tüketici elektroniği sektörüne toplam olarak bakıldığında, 2017 üçüncü çeyrekte 2016’nın üçüncü çeyreğine göre cirosal büyümenin, çift haneli olduğu görülmektedir.

Sektöre dahil olan ürün grupları incelendiğinde; ev sinema sistemleri, soundbar ve bluetooth hoparlörler ile video kameraların da çift haneli büyüme gösterdiği görülmektedir. Sektörün hakim ürün grubu olan TV ise sektör toplamı ile aynı seviyede bir büyüme performansı göstermiş ve 1,6 milyar TL ciro seviyesi ile çeyreği sonlandırmıştır.

Görüntü teknolojilerine bakıldığında HDR’li televizyonların %100’ün üzerinde bir büyümeye sahip olduğu, ultra yüksek çözünürlüklü televizyonların payının ise %48’e ulaştığı görülmektedir. Öte yandan, ekran ölçüleri incelendiğinde özellikle  60 inç ve üzeri büyük ekran televizyonların çift haneli büyüdüğü, 65 inç televizyonlar özelinde 3 haneli bir büyüme yaşandığı görülmektedir.

Görüntüleme: Küçülme devam ediyor

Yılın üçüncü çeyreğinde görüntüleme sektörünün küçülme hızı yavaşlamış ve sektör çeyreği tek haneli negatif büyüme ile sonlandırmıştır.

Özet: Üçüncü çeyrek patlaması

Türkiye tüketici teknolojisi ürünleri pazarının geride bıraktığımız üçüncü çeyreğinde, geçen senenin aynı dönemine göre oldukça yüksek oranda cirosal bir büyüme oranı elde ettiği görülüyor.

Ölçümlenmekte olan tüm ürün grupları (görüntüleme sistemleri haricinde) pozitif performans ile bu genel görüntüye katkı sağlıyor.

Konuya biraz daha mikro seviyede bakıldığında ise; televizyonların organize perakende tarafındaki artan satışları, beyaz eşya ürünlerinde ÖTV uygulamasının geçerli olduğu son çeyrek olması ile birlikte gelen yüksek satış artışları ve nihayetinde akıllı telefon kategorisinin toplamdaki yüksek büyüme oranı ile bu olumlu veriler elde edilmiş oldu.

Senenin son çeyreği ile birlikte, televizyon ve beyaz eşya ürün gruplarındaki satış trendlerinin ne şekilde gerçekleşeceği, tüketici teknolojisi pazarının 2017 yılını nasıl kapatacağı hakkında en önemli belirleyici faktör olacak.

GfK TEMAX®, tüketici teknolojisi ürünleri pazarını takip etmek için GfK tarafından geliştirilen bir endekstir. Bulgular GfK perakende paneli tarafından düzenli olarak yapılan araştırmalara dayanır. Perakende paneli tüm dünya genelinde 425.000’in üzerinde satış noktasından alınan datalardan oluşmaktadır. Şubat 2009’dan beri GfK TEMAX® Raporu, GfK tarafından 30’dan fazla ülkede uluslararası düzeyde yayınlamaktadır. Tüm raporlar ve basın bültenlerine www.gfktemax.com adresinden ulaşılabilir.

Basın bülteninden veya www.gfktemax.com da yer alan yayınlardan alıntı yapıldığında, lütfen kaynak olarak GfK TEMAX’ı açık olarak belirtiniz.

Daha fazla bilgi için:
Hande Akdağ,      T: +90 212-368-0700, hande.akdag(at)gfk.com
Ufuk Ural,            T: +90 212-368-0700, ufuk.ural(at)gfk.com

Download (PDF)Latest Press Releases

 • 02.06.2020
  Karantina sürecinde oyun oynama sıklığımız arttı

  Karantina ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte yapılabilecek aktivite sayısı sınırlanırken, tüketicilerin özellikle oyun oynama eğilimlerinin arttığı görülüyor.

  Read more
 • 01.06.2020
  Her 2 kişiden biri alışverişlerini AVM yerine cadde mağazalarından yapacağını belirtiyor

  Her 2 kişiden biri (%52) alışverişlerini artık AVM içerisindeki mağazalardan değil cadde üzerindeki mağazalardan yapmayı tercih edeceğini belirtiyor. Bu oranın özellikle kadınlarda daha yüksek olduğu görülüyor.

  Read more
 • 13.03.2020
  Tüketici Teknolojisi ürünleri pazarı dördüncü çeyrekte %27,6 büyüdü.

  Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2019’un dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %27,6’lık bir büyüme performansı ile 18,9 milyar TL ciro elde etti. 2019 dördüncü çeyreğindeki büyüme tüketici elektroniği, küçük ev aletleri, telekom ve bilgi teknolojileri sektörlerinden geldi. Black Friday ve Kasım ayı kampanyaları büyümede çok etkili oldu.

  Read more
 • 19.12.2019
  Tüketici Teknolojisi ürünleri pazarı üçüncü çeyrekte %5,7 büyüdü.

  Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2019’un üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,7’lik bir büyüme performansı ile 17,3 milyar TL ciro değeri elde etti. 2019 üçüncü çeyreğindeki büyüme büyük beyaz eşya, küçük ev aletleri ve bilgi teknolojileri sektörlerinden geldi.

  Read more
View all Press Releases