logo
search
EN

05.09.2017

Tüketici Teknolojisi Ürünleri Pazarı ikinci çeyrekte %10 büyüdü.

GfK TEMAX® Türkiye 2017 İkinci Çeyrek Sonuçları

Please click here for GfK TEMAX Turkey 2017 Q2 Results English press release.

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2017’nin ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,3’lük bir büyüme performansı ile 13 milyar TL ciro değeri elde etti. İkinci çeyrek sonu itibariyle özellikle beyaz eşya sektöründe devam eden vergi indirimlerinin toplam büyümeye pozitif katkısı ön planda.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda pozitif büyüme oranı elde eden sektörler sırasıyla büyük beyaz eşya, telekom, tüketici elektroniği ve küçük ev aletleri olurken; ofis ekipmanları & sarf malzemeleri, görüntüleme ve bilgi teknolojileri daralan sektörler oldu.

 Telekom: İkinci çeyrekte tek haneli büyüme

Telekom sektörü 2017’nin ilk çeyreğinde olduğu gibi, ikinci çeyrekte de %9 ile tek haneli büyüme oranına sahip oldu. Sektör bu çeyrekte, ilk çeyrekteki %3’lük görece düşük büyüme performansının üzerinde seyretti. Akıllı telefonların toplam sektör büyümesi üzerindeki etkisi haricinde, yeni ürünlerin de katkısıyla %100’ün üzerinde bir büyüme oranı elde eden akıllı saatler ve yine çift haneli büyüme oranına sahip mikrofonlu kulaklıkların da telekom sektörüne etkisi olumlu oldu.

Giderek artan medya kullanımı ve dolayısıyla artan depolama ihtiyaçlarına paralel olarak, cihaz hafızalarının da genişlediği; 32GB ürünlerin cirosal payının %50’ler seviyelerine, 64GB ve üzeri ürünlerin ciro payının ise %15 seviyelerine yaklaştığı görülmektedir.

Bilgi teknolojileri: Monitor ve tablette çift haneli küçülme

Bilgi teknolojileri sektörü bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda yaklaşık %4 oranında daraldı. Daralma üzerinde en yüksek etkiye sahip ürün grupları ise monitör ve tabletler olarak ön plana çıkmaktadır. 2017 ikinci çeyrek sonu itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre pozitif büyüme kaydeden ürün grupları ise sırasıyla masaüstü bilgisayarlar, web kameralar, mouse ve klavyeler olmuştur.

İkinci çeyrek sonu itibariyle toplamda küçük de olsa daralma kaydeden dizüstü bilgisayar kategorisi içinde, ortalama fiyatı daha yüksek olan oyun bilgisayarlarının pozitif büyüdüğü görülmektedir. Aynı doğrultuda bir önceki yılın aynı dönemine göre, oyun özellikli klavye ve mouse gibi ürün gruplarının da pozitif büyümesi sözkonusudur.

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri: Tüm kategorilerde daralma

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri sektörü bir önceki yılın aynı çeyreğine göre çift haneli cirosal küçülme ile dönemi kapattı. En az daralma %3,9 ile çok fonksiyonlu yazıcılarda gerçekleşirken, sektör içerisindeki diğer ürün grupları (tek fonksiyonlu yazıcılar, kartuş ve tonerler) 2017 ikinci çeyrekte 2016 ikinci çeyreğe göre çift haneli daralmalar yaşamıştır.

Büyük beyaz eşya: ÖTV etkisi devam ediyor

Büyük beyaz eşya sektörü 3.6 milyarlık ikinci çeyrek cirosu ile geçen sene aynı döneme göre yüksek çift haneli büyüme oranı yakaladı. Sektörde tüm ürün grupları çift haneli büyümelere ikinci çeyrekte de devam etmiştir.

Buzluk altta buzdolapları, 9 kg kapasiteli çamaşır makineleri ve dikey derin dondurucu kategorileri toplam sektör büyümesine en yüksek katkıyı sağlayan ürün grupları ve segmentler olmuştur.

ÖTV kampanyasının devam ettirilme kararı büyük beyaz eşya sektörünü olumlu etkilemeye devam etmiş ve yüksek büyümelere katkı sağlamıştır.

Küçük ev aletleri: Tek haneli büyüme devam ediyor

Küçük ev aletleri sektörü 2017 ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre tek haneli büyüme oranı ile, 1,2 milyar TL ciro seviyesi ile çeyreği kapattı.

Cirosal olarak en iyi performanslar sırası ile tost makineleri, saç kurutucular, sıcak içecek hazırlama makineleri, narenciye / katı meyve sıkacakları, saç şekillendiriciler, elektrikli süpürgeler, ütü ve saç / sakal kesiciler olurken; kadın / erkek traş makinaları, gıda hazırlama,  su ısıtıcılar ve fritözler ise küçülme kaydeden ürün grupları oldu.

Çok fonksiyonlu / özellikli, yüksek teknolojili ürünlere eğilimin artması ile siklonik süpürgeler ve kazanlı ütüler gibi segmentlere olan ilgi devam etti. Anneler günü dönemi ise geleneksel tost makineleri, türk kahve makinaları ve çay makinalarına olan talebi arttırdı.

Tüketici elektroniği: TV’de büyük ekran dönemi

Tüketici elektroniği sektörüne toplam olarak bakıldığında, 2017 ikinci çeyrekte 2016’nın ikinci çeyreğine göre cirosal büyümenin tek haneli olduğu görülmektedir. Sektörün dominant ürün grubu olan TV ise sektör toplamına yakın seviyede bir büyüme performansı göstermiş ve 1,5 milyar TL ciro seviyesi ile çeyreği sonlandırmıştır. 55 inç üzeri ekran boyutlu ve UHD özelliğe sahip televizyonlar ise geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre çift haneli cirosal büyüme performansına sahip olurken, UHD TVlerin oranı cirosal olarak %40 seviyesine ulaşmıştır.

Pazarı giderek genişleyen bluetooth speaker’lar yılın ikinci çeyreğinde de çift haneli büyümesini sürdürmüştür.

Görüntüleme: Pazar küçülmeye devam ediyor

Görüntüleme sektörü yılın ikinci çeyreğini de çift haneli negatif büyüme ile kapattı.

Özet: İkinci çeyrekte çift haneli büyüme

Türkiye tüketici teknolojisi ürünleri pazarının 2017 ikinci çeyreğinde, ilk çeyrekteki nispeten az büyüme oranı sonrası tekrar çift haneli büyüdüğü görülüyor. Bu büyüme performansının arkasında, yine birinci çeyrekte olduğu gibi, sıfırlanmış ÖTV ile çift haneli büyüyen beyaz eşya ürün grupları bulunuyor. Bununla birlikte operatör kanalındaki kontratlı cihaz satışlarının artışı ve dolayısıyla artan ortalama fiyatlar ile akıllı telefonlar; yeni ürünlerin piyasaya sürülmesiyle geçen yıl aynı döneme göre %100’ün üzerinde büyüme performansı elde eden akıllı saatlerin de pozitif etkisinden bahsetmek anlamlı olacaktır.

Küçük ev aletleri kategorilerinin büyüme performansı geçen senenin altında seyrediyor. Bununla birlikte toplam pazarı az da olsa büyük ekranlı ve UHD özellikli televizyonlar bir miktar yukarı çekiyor. Ancak diğer taraftan, bilişim teknolojileri, görüntüleme sistemleri, ofis ekipmanları ve sarf malzemeleri gibi ürün grupları daralmaya devam ediyor. 

Download (PDF)Latest Press Releases

 • 15.06.2020
  Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı ilk çeyrekte %20,8 büyüdü.

  Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2020’nin ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %20,8’lik bir büyüme performansı ile 17,2 milyar TL ciro değeri elde etti. 2020 ilk çeyreğindeki bu büyüme tüm sektörlerden geldi.

  Read more
 • 15.06.2020
  Her 2 kişiden biri cadde mağazalarından alışveriş yapacak

  Her 2 kişiden biri (%52) alışverişlerini artık AVM içerisindeki mağazalardan değil cadde üzerindeki mağazalardan yapmayı tercih edeceğini belirtiyor. Bu oranın özellikle kadınlarda daha yüksek olduğu görülüyor.

  Read more
 • 15.06.2020
  Karantina sürecinde oyun oynama sıklığımız arttı

  Karantina ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte yapılabilecek aktivite sayısı sınırlanırken, tüketicilerin özellikle oyun oynama eğilimlerinin arttığı görülüyor.

  Read more
 • 13.03.2020
  Tüketici Teknolojisi ürünleri pazarı dördüncü çeyrekte %27,6 büyüdü.

  Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2019’un dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %27,6’lık bir büyüme performansı ile 18,9 milyar TL ciro elde etti. 2019 dördüncü çeyreğindeki büyüme tüketici elektroniği, küçük ev aletleri, telekom ve bilgi teknolojileri sektörlerinden geldi. Black Friday ve Kasım ayı kampanyaları büyümede çok etkili oldu.

  Read more
View all Press