logo
search
EN

Брухзаль, 24.05.2018

Європейський ринок стаціонарної роздрібної торгівлі зросте на 2,1% у 2018 році

В 2018 році компанія GfK прогнозує номінальне зростання обороту роздрібної торгівлі на 2,1% у 28 країнах-членах ЄС. Однак тенденції в окремих країнах дуже різняться. 

Тимчасом як у таких країнах, як Франція, Іспанія та Угорщина, очікується відчутне зростання,  країни з низькими темпами розвитку матимуть менш сприятливі умови через незначну інфляцію. Наводимо деякі висновки опублікованого безкоштовного дослідження роздрібного ринку європейських країн у 2018 році, яке здійснила компанія GfK.

Внаслідок Брекзіту європейська економіка зазнає серйозних змін на додачу до різних економічних та політичних проблем. Невизначеність  майбутніх умов торгівлі з США викликає стурбованість щодо потенційного впливу на європейський експорт. Як і в попередні роки, фахівці компанії GfK у сфері геомаркетингу вивчали поточну та очікувану ситуацію на роздрібному ринку в Європі шляхом комплексного аналізу ключових показників роздрібу.

Безкоштовне дослідження GfK "Європейський ринок роздрібної торгівлі в 2018 році" (англійською) містить аналіз тенденцій у 32 європейських країнах та прогноз товарообігу на 2018 рік, що допоможе зорієнтуватися в ситуації керівникам роздрібних торгових підприємств, інвесторам та розробникам проектів.

«Усі європейські країни успішно скористалися з економічного зростання в 2017 році, – говорить д-р Йоханнес Шамель, керівник дослідження та спеціаліст GfK з роздрібної торгівлі. – Загалом ми очікуємо подальшого зростання стаціонарної роздрібної торгівлі в 2018, хоча в деяких країнах зростання обороту та підвищення цін взаємно покриють одне одного".

Ключові висновки дослідження

 • Купівельна спроможність. У 2017 р. у 28 країнах-членах ЄС середня купівельна спроможність населення складала 16 436 євро, що відповідає номінальному зростанню на 1,9 відсотка в порівнянні з попереднім роком. Серед країн ЄС тільки у Великобританії купівельна спроможність зменшилась на 1,5 відсотка, що частково є результатом девальвації британського фунта. Крім Великої Британії, динаміка попередніх років продовжується: темпи зростання – вище середніх, особливо в країнах Центральної та Східної Європи.
 • Прогноз обороту на 2018. Зростання попиту минулого року дозволило компенсувати втрати стаціонарним роздрібом частки ринку через онлайн-торгівлю. У 2018 році компанія GfK прогнозує номінальне зростання обороту на 2,1% у 28 країнах-членах ЄС. Це трохи нижче прогнозованого рівня інфляції, тож очікується доволі помірне зростання роздрібного обороту в Європі. Завдяки постійному зростанню доходів, країни Східної Європи, що посідали провідні позиції у  попередні роки, знову є лідерами в 2018 році. GfK передбачає стійкі темпи зростання в Болгарії (+5,3 відсотка), Угорщині (+6,0 відсотка), Чехії (+6,5 відсотка) та Румунії (+7,5 відсотка).
 • Інфляція. Хоча в 2017 році рівень інфляції становив 1,7 відсотка, 28 країн-членів ЄС знову наблизились до запланованого Європейським центральним банком (ЄЦБ) росту споживчих цін на 2 відсотки. Споживачам у багатьох східноєвропейських країнах, які долали дефляцію в попередні роки, довелося витратити більше на ті самі товари. Оскільки ЄЦБ оголосив, що не буде змінювати базові відсоткові ставки до 2019 року, GfK прогнозує, що тенденція ринку роздрібної торгівлі у 2018 році буде такою самою, як і минулого року. Очікується, що ціни в країнах ЄС зростуть на 1,9 відсотка. Важливо зазначити, що цей прогноз не враховує ескалації торгового спору між ЄС та Сполученими Штатами.
 • Торгові площі. У 2017 році спостерігалося зростання абсолютного показника торгових площ у європейських країнах. Єдиним винятком були Нідерланди із зниженням показника на 0,4 відсотка. Проте інша картина спостерігається, якщо проаналізувати показник торгових площ на душу населення: у половині досліджуваних країн він не мінявся або навіть зменшувався. Показник торгових площ на душу населення сильно коливається по всій Європі. Наприклад, мешканці країн Бенілюксу  мають більше ніж в два рази більше роздрібних торгових площ (1,48-1,64 м ²), ніж мешканці Румунії (0,72 м ²).
 • Прибутковість торгової площі. Як і у випадку з показником торгових площ на душу населення, дохідність торгових площ різниться по всій Європі. Наприклад, у Швеції вона скоротилася на 1,5% – до € 6/м², і це поки що високий рівень. У Бельгії в 2017 році також спостерігалося зниження дохідності торгових площ, хоча падіння було відносно незначним  – лише на 1,1 відсотка. В Угорщині обмежувальні норми територіального планування разом з протекціоністськими тенденціями уповільнили розширення ринку роздрібної торгівлі. Внаслідок цього розвиток нових великих торгових площ був обмеженим. Значне зростання роздрібного товарообігу призвело до збільшення дохідності торгових площ, яка зросла минулого року на 6,9% – до € 2 977/м². Динамічне зростання дохідності торгових площ також дещо врівноважує зростання витрат на оренду на вузькому ринку комерційної нерухомості в інших країнах Східної Європи.

Інформація про дослідження 

Загалом в дослідженні компанії GfK було проаналізовано такі ринкові показники 32 європейських країн: купівельна спроможність, роздрібний товарообіг та частка роздрібних покупок у загальних витратах населення. Також представлено прогноз обороту роздрібної торгівлі на 2018 р. і аналіз сегменту моди, на який, до речі, тисне онлайн-торгівля. Розглянуто тенденції споживчих цін, торгових площ та їх дохідності. Дослідження включає також 4-сторінковий аналіз впливу роздрібної торгівлі на зміни годин праці в неділю в Угорщині. Оборот і купівельна спроможність обчислені за курсом євро станом на 9 листопада 2017 р. для національних валют (за даними Європейської комісії). Останній термін для збору інформації та даних – квітень 2018 р.Latest Press Releases

 • 27.04.2020
  Українці адаптуються до нових умов життя

  GfK Ukraine щотижня відстежує дані про роздрібний ринок побутової техніки та електроніки в Україні. Протягом 12-15 тижня 2020 року (16 березня – 12 квітня) споживачі пристосовувалися до нових умов, пов’язаних із пандемією COVID-19 та ізоляцією. Початок карантину призвів до скорочення ринку побутової техніки та електроніки в Україні на 37 відсотків (у порівнянні з попереднім тижнем).

  Read more
 • 24.04.2020
  Споживачі в Європі звернулись до технологій, щоб працювати, їсти та розважатись під час ізоляції

  Починаючи з 9 березня до 5 квітня (11 – 14 тижні 2020 року) GfK відстежує показники продажів роздрібної торгівлі.

  Read more
 • 03.04.2020
  Що турбує українців під час карантину

  Розповсюдження вірусу COVID-19 та, як наслідок, впровадження карантину в Україні, вочевидь впливає на поведінку людей та споживчі ринки. GfK Ukraine за участі компанії CBR запустила щотижневий моніторинг ринків та споживчої поведінки в Україні.

  Read more
 • 12.12.2019
  Чорна п’ятниця в Україні – рекордні продажі

  Під час тижня «Чорної п’ятниці» в 2019 році обсяг продажів побутової техніки та електроніки в Україні став найбільшим за весь період проведення щотижневого панельного дослідження Point of Sales Tracking GfK Ukraine.

  Read more
View all Press