logo EN

12.10.2016

Darbe girişimi öncesinde ve sonrasında tüketici eğilimleri

GfK Tüketici Paneli kapsamında 10.000 haneden elektronik olarak toplanan hızlı tüketim verilerine göre 15 Temmuz haftası, tüketiciler kendilerini garantiye alma dürtüsü ile stoklama yapabilecekleri ürünlere yöneldiği için, toplam hızlı tüketim harcamaları bir önceki haftaya göre %17’lik artış gösterdi.

Darbe girişimi öncesindeki hafta ile karşılaştırıldığında, girişim sonrası haftada ekmekte %21, sigarada %37, bakliyatta %137, makarnada %69, unda %58, pirinçte %37  ve bisküvilerde %61 harcama artışı yaşandı.

Darbe girişimi haftasında 1 hafta öncesine göre harcamalarda  yaşanan artış

Bakliyat%137
Makarna%69
Bisküvi%61
Un%58
Pirinç%37
Sigara%37
Ekmek%21

Tüketicilerin ekonomik durum beklentileri ve tasarruf eğilimlerine baktığımızda, Mart ve Haziran ayları boyunca yükselen tasarruf eğiliminin devam ettiğini görüyoruz. “Harcamalarımı kısıyorum” diyenlerin oranı Mart’ta %34 iken Haziran’da %54'e yükseldi. Ağustos’ta gerçekleştirdiğimiz araştırmada ise bu oranın %62’ye çıktığını görüyoruz.

Kategoriler bazında incelediğimizde, 12 ay öncesine göre evde tüketilen temel gıda maddeleri harcamalarını azalttığını belirtenlerin oranı Haziran’da %10 iken Ağustos’ta bu oranın %15’e çıktığı, kişisel bakım ve kozmetik kategorisinde bu oranın Haziran’da %25 iken Ağustos’ta %32’ye çıktığı görülüyor. Tüketicilerin tasarrufa eğiliminin en belirgin olduğu kategori ise ev dışında yiyecek-içecek tüketimi. 12 ay öncesine göre dışarda yeme-içme harcamalarını azalttığını belirtenlerin oranı Haziran’da %34 iken Ağustos’ta neredeyse her 2 kişiden 1’inin (%47) dışarda yiyecek-içecek tüketimi harcamalarını azalttığı görülüyor.

Bu dönemde tüketici teknolojisi ürünlerindeki büyümeye bakıldığında, GfK teknoloji perakende panellerinin verilerine göre, darbe girişiminden hemen sonraki hafta (18-24 Temmuz 2016) geçen yılın aynı haftasına göre televizyon satışlarında %23’lük, cep telefonlarında ise %13’lük bir küçülme görüldü.

Ağustos ayında 739 kişiden bilgi alınarak gerçekleştirilen araştırmadan elde edilen duygusal yansımalara baktığımızda,  her 4 kişiden yaklaşık biri neredeyse her gün “kaygılı olduğunu”, “kolayca sinirlendiğini”, “eğlenmek için daha az dışarıya çıktığını” ve “evde daha fazla vakit geçirdiğini” belirtiyor.

Neredeyse her gün” bu duyguları hissettiklerini belirtenlerin oranları

Kolayca rahatsız oluyorum veya sinirleniyorum%20,57
Eğlenmek için bir yerlere gitmiyor, bir şeyler yapmıyorum.%21,52
Sinirli, kaygılı veya gergin hissediyorum.%23,55
Daha az sokağa çıkıyorum, daha fazla evde vakit geçiriyorum.%24,36
Gündemi çok yakından takip ediyorum.%26,79

Satın alma davranışı, tasarruf eğilimi, duygusal tepkiler anlamında trendlerin yakından izlenmesi gerektiği bir dönemdeyiz. Eylül-Aralık aylarında gerçekleştirilecek araştırmalar ise bize bu trendlerin ne yönde değişeceğini gösterecek.

GfK
GfK, müşterilerinin daha akıllı kararlar almalarını sağlayan pazar ve tüketici bilgileri alanında güvenilir bir kaynaktır.  13,000’i aşkın pazar araştırma uzmanı, işlerine duydukları tutkuyu, GfK’nın veri bilimi alanında uzun yıllara dayanan deneyimiyle birleştirmektedir. Böylelikle GfK, 100’ün üzerinde ülkeden topladığı yerel pazar bilgileri ile eşleştiğinde son derece önemli sonuçlar veren küresel iç görüler sunabilmektedir. Kullandığı yenilikçi teknolojiler ve veri bilimi sayesinde GfK, büyük verileri akıllı verilere dönüştürerek, müşterilerinin daha rekabetçi olmasına ve tüketici deneyimi ve seçeneklerini zenginleştirmesine olanak tanımaktadır.
https://twitter.com/gfkturkiye

Download (PDF)Latest Press Releases

 • 02.06.2020
  Karantina sürecinde oyun oynama sıklığımız arttı

  Karantina ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte yapılabilecek aktivite sayısı sınırlanırken, tüketicilerin özellikle oyun oynama eğilimlerinin arttığı görülüyor.

  Read more
 • 01.06.2020
  Her 2 kişiden biri alışverişlerini AVM yerine cadde mağazalarından yapacağını belirtiyor

  Her 2 kişiden biri (%52) alışverişlerini artık AVM içerisindeki mağazalardan değil cadde üzerindeki mağazalardan yapmayı tercih edeceğini belirtiyor. Bu oranın özellikle kadınlarda daha yüksek olduğu görülüyor.

  Read more
 • 13.03.2020
  Tüketici Teknolojisi ürünleri pazarı dördüncü çeyrekte %27,6 büyüdü.

  Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2019’un dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %27,6’lık bir büyüme performansı ile 18,9 milyar TL ciro elde etti. 2019 dördüncü çeyreğindeki büyüme tüketici elektroniği, küçük ev aletleri, telekom ve bilgi teknolojileri sektörlerinden geldi. Black Friday ve Kasım ayı kampanyaları büyümede çok etkili oldu.

  Read more
 • 19.12.2019
  Tüketici Teknolojisi ürünleri pazarı üçüncü çeyrekte %5,7 büyüdü.

  Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2019’un üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,7’lik bir büyüme performansı ile 17,3 milyar TL ciro değeri elde etti. 2019 üçüncü çeyreğindeki büyüme büyük beyaz eşya, küçük ev aletleri ve bilgi teknolojileri sektörlerinden geldi.

  Read more
View all Press Releases