logo EN

27.06.2018, Praha

Rekordní zaměstnanost v ČR dělá vrásky výrobním podnikům. HR oddělení poptávají výzkumy situace v regionu. GfK nabízí řešení.

27. června 2018, Praha – Míra nezaměstnanosti na začátku roku 2018 dosáhla rekordní níže 3,5 % a počet volných pracovních míst překonal hranici 250 tisíc. Prognózy naznačují v dalších měsících pokračování klesajícího trendu, což dělá vrásky zaměstnavatelům v českém průmyslu.

Míra nezaměstnanosti má regionální a sektorový rozměr. Nejvíce v tomto ohledu trpí například Pardubický kraj, kde je pětkrát více volných pozic než nezaměstnaných. Situace je nejzávažnější v odvětví průmyslu, kde si například v Pardubickém kraji přetahují zaměstnance stovky menších a středních podniků s OEZ, Foxconn, Iveco nebo třeba Panasonic Automotive Systems.

Právě automobilový průmysl, v čele se ŠKODA AUTO, nabízí komparativně vysoké platy a odsává tak zaměstnance ostatním průmyslovým oborům i vlastním subdodavatelům. Podle výzkumu společnosti Deloitte finanční ředitelé českých firem považují nedostatek zaměstnanců společně se souvisejícími zvyšujícími se provozními náklady za dvě největší rizika roku 2018.

V této situaci HR oddělení firem hledají nové možnosti, jak oslovit uchazeče. Vedle zvyšování platů, kterým v poslední době zatřásl trhem práce například Lidl, hledají zaměstnavatelé i jiné cesty, jak se stát atraktivním zaměstnavatelem, například netradiční benefity, jakým je neomezená placená dovolená, kterou se odlišila brněnská IT firma Artin.

Zaměstnavatelé si také stále častěji uvědomují potřebu mít dobrý přehled o situaci ve svém regionu a obrací se na výzkum trhu. Na toto téma jsme se letos zaměřili v GfK. Výzkumy trhu práce donedávna pokrývaly především ČR jako celek, aniž by přihlížely ke specifikům regionů. V tom je jiný náš výzkum GfK Employer Brand, který umožňuje zaměřit pozornost na potenciální zaměstnance právě tam, kde má firma svůj provoz.

Regionálně zaměřený výzkum trhu práce je pro společnosti důležitý, protože jim umožňuje změřit ekvitu své značky v kontextu regionální konkurence, zjistit negativní a pozitivní asociace se svou značkou, případně pak důvody, proč by obyvatelé regionu chtěli či naopak nechtěli ve firmě pracovat. Díky těmto zjištěním pak firmy mohou vytvořit náborovou strategii na míru a získávat loajální zaměstnance, nikoliv přetahovat „silou“ skrze výši nástupní mzdy.

Více o výzkumu GfK Employer Brand 2018 se dočtete zde.

Šimon Fiala
Research and Client Consultant | Regional Marketing Effectiveness
simon.fiala(at)gfk.com

O GfK

GfK propojuje data s vědou. Naše inovativní průzkumná řešení poskytují odpovědi na klíčové obchodní otázky týkající se spotřebitelů, trhů, značek a médií nejenom na dnešních trzích, ale i těch budoucích. GfK, jako výzkumná a analytická společnost, slibuje svým klientům po celém světě "Growth from Knowledge" (růst na základě znalostí). Pro více informací navštivte stránky www.gfk.com/cz nebo sledujte GfK na Twitteru: https://twitter.com/GfK_Czech.

Download (PDF)

Related Products

 • GfK Point of Sales Tracking

  Product tracking comparison tool measuring market share and brand performance. Data from both retailer and reseller. Regular POS insights across all relevant channels.

  Read more
 • GfK Shopper Behavior

  Support your marketing decisions with comprehensive data and analysis of buyer behavior at all stages of the purchase journey and product lifecycle.

  Read more
 • GfK Why2Buy

  Custom surveys run on GfK’s Consumer Panel to understand the ‘why’ behind shoppers’ purchase behaviour. Results are calibrated to panelists’ purchase behavior.

  Read more

Related Insights

 • 05.06.2020

  Reports

  COVID-19 - Changes in online behavior across Europe

  Which categories of online use are increasing and decreasing across Europe? Time spent on categories like News Public Services, Communication and ...

 • 05.06.2020

  Articles

  10 things we know about advertising and branding in this recession

  We refer to some of the comments from Joe Staton, our Client Strategy Director, based in the UK. He participated in a roundtable webinar session on ...

 • 05.06.2020

  Reports

  COVID-19 - Changes in online behavior across Europe

  Which categories of online use are increasing and decreasing across Europe? Time spent on categories like News Public Services, Communication and ...

View all Insights