logo EN

29.05.2020

MARKETERZY: START YOUR ENGINES! (… POTEM JUŻ TYLKO MONITORUJCIE WYNIKI KAMPANII)

Ponieważ konsumenckie procesy zakupowe stają się coraz bardziej wielowymiarowe i niejednoznaczne, dotarcie do faktycznych intencji i motywacji kupujących jest niezbędnym warunkiem udanej optymalizacji inwestycji marketingowych.

Tropy ścieżek zakupowych konsumentów nie są już tak oczywiste, jak dawniej. I określenie „dawniej” wcale nie musi oznaczać czasów zamierzchłych, jak epoka przedinternetowa. Może dotyczyć tylko ostatnich kilku lat. Liczba kanałów cyfrowych, które konsumenci mają w zasięgu ręki, stale rośnie. A w miarę jak zaczyna rozwijać się technologia voice commerce (zakupy przy użyciu komend głosowych) nawet wykracza poza ten zasięg. Przykładowo, 31 proc. konsumentów w Wielkiej Brytanii zamierza wykorzystywać swoje ostatnio nabyte urządzenie z kategorii smarthome do śledzenia zamówień i stanu realizacji dostaw, a 7 proc. zamierza używać go także do dokonywania zakupów 1.

Dodatkowo sprzyja tym tendencjom fakt, iż w kategoriach TCG (technical consummer goods) i dóbr trwałych efekt ROPO (Research Online Purchase Offline) jest nadal silny. Na przykład na niemieckim rynku RTV/AGD ponad połowa osób, które zbierały informacje o poszukiwanym odbiorniku TV w internecie, ostatecznie kupiła urządzenie w sklepie stacjonarnym 2.

Można więc powiedzieć, że wraz ze wzrostem liczby touchpiontów zwiększa się również elastyczność ścieżek zakupowych. Konsumenci częściej niż kiedykolwiek korzystają z różnych kanałów, aby szukać, przeglądać i ostatecznie kupować produkty. Marketerzy zadają sobie pytanie, jak w tych warunkach najlepiej rozdzielić swój budżet. Odpowiedzi udzieli właściwe rozpoznanie sposobów, w jaki kalkulują określone grupy konsumentów.

1 Źródło: GfK Consumer Insights Engine – próba 519 brytyjskich konsumentów, którzy w ostatnim czasie zakupili urządzenie z kategorii smarthome do użytku domowego w okresie październik–grudzień 2019 r.

2 Źródło: GfK Consumer Insights Engine – próba 7993 niemieckich konsumentów, którzy kupili odbiornik TV w 2019 r.

Jak poznać sposób myślenia konsumenta

W marketingu zbudowanie trafnej strategii wymaga głębokiego zrozumienia całości procesów rozumowania, działania i decydowania konsumentów: od czynników stymulujących chęć zakupu, przez kanały i touchpointy marki/produktu, których konsumenci używają podczas ich poszukiwania i oceniania, po moment zakupu i okres posprzedażowy. Niestety, czekając zbyt długo na wyniki tradycyjnych badań ad-hoc analizujących zachowania kupujących, grozi ci, że pozostaniesz w tyle w stosunku do konkurencji.

Marketingowi decydenci w kategoriach dóbr technologicznych i trwałego użytku potrzebują natychmiastowego dostępu do aktualnych insightów z całego świata, aby szybko podejmować pragmatyczne decyzje strategiczne: wiedząc na przykład, które touchpointy należy przede wszystkim brać pod uwagę i na jakich komunikatach się opierać. W takich właśnie okolicznościach rozwiązanie GfK Consumer Insights Engine okaże się niezastąpione w udzielaniu błyskawicznych odpowiedzi.

Jak za pomocą GfK Consumer Insights Engine rozwiązać równanie „kto/dlaczego=x”

Rudyard Kipling w opowiadaniu „The Elephant's Child” napisał: „Mam sześciu uczciwych służących (którzy nauczyli mnie wszystkiego, co wiem); ich imiona to – What, Why, When, How, Where, Who”. W marketingu tych sześć insightów może nauczyć również i ciebie wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby zbudować strategię gwarantującą końcowy sukces.

Wymiary co, gdzie i kiedy są weryfikowane za pomocą insightów powstałych na podstawie danych z trackingu POS. Z kolei GfK Consumer Insights Engine poszerza wiedzę na temat wymiarów gdzie i kiedy oraz wzbogaca ją jeszcze o wymiary kto i dlaczego. Takie rozwiązanie zapewnia marketerom zarówno insighty pomagające poznać konsumenckie profile i wytypować grupy docelowe (kto), jak również insighty stymulujące decyzje zakupowe, wpływające na ostateczne wybory (dlaczego). W jaki sposób? Gromadząc co kwartał dane od milionów konsumentów na całym świecie.

GfK Consumer Insights Engine łączy pasywne i deklaratywne źródła danych, aby definiować insighty dotyczące konsumentów na 13 rynkach na całym świecie, skupiając się na 18 kategoriach produktów technologicznych i dóbr trwałych. Co kwartał obejmuje swoim zasięgiem około 500 000 konsumentów na całym świecie, aby znaleźć aktualnych nabywców w dowolnym kanale. Kalibruje uzyskane informacje z posiadanymi unikatowymi danymi z punktów sprzedaży i dodatkowo zbiera ponad milion opinii online od największych światowych detalistów. Wszystkie uzyskane informacje są syntetyzowane do postaci insightów, a następnie udostępniane na platformie, która w szybki sposób dostarcza rzetelnych i praktycznych informacji potrzebnych w bieżącej działalności biznesowej.

Spraw, aby kampania realizowała założone cele

Wyobraź sobie, że planujesz kampanię związaną z wprowadzeniem na rynek nowego produktu w kategorii smart. Ustalono cele dotyczące udziału w rynku i na tym etapie rodzą się oczywiste pytania: jak upewnić się, że kampania trafi do odpowiednich odbiorców? Czy będzie prowadzona właściwymi kanałami? Skąd klienci czerpią inspirację? Który konkretny segment konsumencki powinien być przedmiotem zainteresowania? Które tematy znajdują się w polu zainteresowań wybranych konsumentów?

Po zalogowaniu się do panelu GfK Consumer Insights Engine i skonfigurowaniu filtrów pod kątem analizy najbardziej interesujących segmentów konsumentów, w wynikach możesz oznaczyć rekordy najbardziej pasujące do wstępnie założonego profilu idealnego nabywcy, aby trafnie definiować kogo targetować. Następnie, za pośrednictwem modułu CIE Touchpoint Guidance, dowiesz się gdzie lokować reklamę. A będąc w posiadaniu tych podstawowych insightów, możesz już tylko skupiać się na samej treści kampanii i analizie najbardziej prawdopodobnych czynników konsumenckich wyborów. Rezultat? Kompletna strategia kampanii oparta tylko na wiarygodnych i racjonalnych insightach.

Niezależnie od tego, czy chodzi o relacje z wybranymi detalistami, określanie celów, prognozowanie potencjałów, projektowanie funkcjonalności urządzeń, komunikację, czy też wytyczne dotyczące touchpointów, GfK Consumer Insights Engine, jako najbardziej wszechstronne i zintegrowane źródło wiedzy o konsumentach w branży, może odpowiedzieć na szereg najważniejszych pytań i wątpliwości. Wszystko to dzięki trafnemu rozpoznaniu myślowych schematów konsumentów.

Dowiedz się, co oferuje GfK Consumer Insights Engine. Już dziś zamów prezentację eksperta GfK!

 

 

 

Related Products

 • GfK Point of Sales Tracking

  Product tracking comparison tool measuring market share and brand performance. Data from both retailer and reseller. Regular POS insights across all relevant channels.

  Read more
 • GfK Shopper Behavior

  Support your marketing decisions with comprehensive data and analysis of buyer behavior at all stages of the purchase journey and product lifecycle.

  Read more
 • GfK Why2Buy

  Custom surveys run on GfK’s Consumer Panel to understand the ‘why’ behind shoppers’ purchase behaviour. Results are calibrated to panelists’ purchase behavior.

  Read more

Related Insights

 • 13.07.2020

  News

  Map of the Month: FMCG share of brick-and-mortar retail turnover, ...

  GfK’s Map of the Month for July illustrates fast-moving consumer goods’ (FMCG) share of brick-and-mortar retail turnover in Europe in 2019.

 • 29.06.2020

  News

  Map of the Month: Retail share of private consumption, Europe 2019

  GfK’s Map of the Month for June illustrates the brick-and-mortar retail turnover share of private consumption in Europe in 2019.

 • 26.06.2020

  Reports

  GfK Coronavirus Recovery Atlas: forward mapping for the new market ...

  Our latest in-depth, far-reaching report of market insights, commentary and forward projection for the global TCG market. It is richly illustrated ...

View all Insights