logo EN

Praha, 14.11.2017

GfK Česká máma 2017

Volně prodejná studie

České maminky ovlivňují téměř veškeré dění v domácnosti a představují tak hybnou sílu české ekonomiky. V České republice žije 5,4 milionů žen, což představuje 51 % populace a 1,9 milionů dětí ve věku 0-18 let.

Klienti se pravidelně zajímají o to, jaká je charakteristika české mámy (segmentace), jaká je role maminek v naší společnosti, jak se tato role dynamicky proměňuje, a to v souvislosti se změnami na pracovním trhu, s pozdějším nástupem mateřství, s prodlužujícím se věkem dožití a i související nutností pečovat o staré rodiče.

Česká máma je maminka a zároveň žena, která si je stále více vědoma sama sebe, která pečuje nejeno rodinu, ale také sama o sebe. Žena, která má určité vzory / inspirace, aspirace do budoucna, typický životní styl, hodnoty a postoje, se kterými Vás rádi seznámíme.

Ve studii Česká máma jsme se proto zaměřili na témata, která vám pomohou pochopit tuto zajímavouskupinu zákazníků a rozkrýt jejich chování v různých oblastech.

Více informací naleznete zde.

Related Products

 • GfK Point of Sales Tracking

  Product tracking comparison tool measuring market share and brand performance. Data from both retailer and reseller. Regular POS insights across all relevant channels.

  Read more
 • GfK Shopper Behavior

  Support your marketing decisions with comprehensive data and analysis of buyer behavior at all stages of the purchase journey and product lifecycle.

  Read more
 • GfK Why2Buy

  Custom surveys run on GfK’s Consumer Panel to understand the ‘why’ behind shoppers’ purchase behaviour. Results are calibrated to panelists’ purchase behavior.

  Read more

Related Insights

 • 29.06.2020

  News

  Map of the Month: Retail share of private consumption, Europe 2019

  GfK’s Map of the Month for June illustrates the brick-and-mortar retail turnover share of private consumption in Europe in 2019.

 • 26.06.2020

  Reports

  GfK Coronavirus Recovery Atlas: forward mapping for the new market ...

  Our latest in-depth, far-reaching report of market insights, commentary and forward projection for the global TCG market. It is richly illustrated ...

 • 24.06.2020

  Webinars

  GfK Expert Panel - The post-lockdown economy

  Sign up for this on-demand-webinar to get an exclusive insight on how purchasing patterns and retail strategies have changed.

View all Insights