logo DE

29.05.2020

MARKETERZY: START YOUR ENGINES! (… POTEM JUŻ TYLKO MONITORUJCIE WYNIKI KAMPANII)

Ponieważ konsumenckie procesy zakupowe stają się coraz bardziej wielowymiarowe i niejednoznaczne, dotarcie do faktycznych intencji i motywacji kupujących jest niezbędnym warunkiem udanej optymalizacji inwestycji marketingowych.

Tropy ścieżek zakupowych konsumentów nie są już tak oczywiste, jak dawniej. I określenie „dawniej” wcale nie musi oznaczać czasów zamierzchłych, jak epoka przedinternetowa. Może dotyczyć tylko ostatnich kilku lat. Liczba kanałów cyfrowych, które konsumenci mają w zasięgu ręki, stale rośnie. A w miarę jak zaczyna rozwijać się technologia voice commerce (zakupy przy użyciu komend głosowych) nawet wykracza poza ten zasięg. Przykładowo, 31 proc. konsumentów w Wielkiej Brytanii zamierza wykorzystywać swoje ostatnio nabyte urządzenie z kategorii smarthome do śledzenia zamówień i stanu realizacji dostaw, a 7 proc. zamierza używać go także do dokonywania zakupów 1.

Dodatkowo sprzyja tym tendencjom fakt, iż w kategoriach TCG (technical consummer goods) i dóbr trwałych efekt ROPO (Research Online Purchase Offline) jest nadal silny. Na przykład na niemieckim rynku RTV/AGD ponad połowa osób, które zbierały informacje o poszukiwanym odbiorniku TV w internecie, ostatecznie kupiła urządzenie w sklepie stacjonarnym 2.

Można więc powiedzieć, że wraz ze wzrostem liczby touchpiontów zwiększa się również elastyczność ścieżek zakupowych. Konsumenci częściej niż kiedykolwiek korzystają z różnych kanałów, aby szukać, przeglądać i ostatecznie kupować produkty. Marketerzy zadają sobie pytanie, jak w tych warunkach najlepiej rozdzielić swój budżet. Odpowiedzi udzieli właściwe rozpoznanie sposobów, w jaki kalkulują określone grupy konsumentów.

1 Źródło: GfK Consumer Insights Engine – próba 519 brytyjskich konsumentów, którzy w ostatnim czasie zakupili urządzenie z kategorii smarthome do użytku domowego w okresie październik–grudzień 2019 r.

2 Źródło: GfK Consumer Insights Engine – próba 7993 niemieckich konsumentów, którzy kupili odbiornik TV w 2019 r.

Jak poznać sposób myślenia konsumenta

W marketingu zbudowanie trafnej strategii wymaga głębokiego zrozumienia całości procesów rozumowania, działania i decydowania konsumentów: od czynników stymulujących chęć zakupu, przez kanały i touchpointy marki/produktu, których konsumenci używają podczas ich poszukiwania i oceniania, po moment zakupu i okres posprzedażowy. Niestety, czekając zbyt długo na wyniki tradycyjnych badań ad-hoc analizujących zachowania kupujących, grozi ci, że pozostaniesz w tyle w stosunku do konkurencji.

Marketingowi decydenci w kategoriach dóbr technologicznych i trwałego użytku potrzebują natychmiastowego dostępu do aktualnych insightów z całego świata, aby szybko podejmować pragmatyczne decyzje strategiczne: wiedząc na przykład, które touchpointy należy przede wszystkim brać pod uwagę i na jakich komunikatach się opierać. W takich właśnie okolicznościach rozwiązanie GfK Consumer Insights Engine okaże się niezastąpione w udzielaniu błyskawicznych odpowiedzi.

Jak za pomocą GfK Consumer Insights Engine rozwiązać równanie „kto/dlaczego=x”

Rudyard Kipling w opowiadaniu „The Elephant's Child” napisał: „Mam sześciu uczciwych służących (którzy nauczyli mnie wszystkiego, co wiem); ich imiona to – What, Why, When, How, Where, Who”. W marketingu tych sześć insightów może nauczyć również i ciebie wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby zbudować strategię gwarantującą końcowy sukces.

Wymiary co, gdzie i kiedy są weryfikowane za pomocą insightów powstałych na podstawie danych z trackingu POS. Z kolei GfK Consumer Insights Engine poszerza wiedzę na temat wymiarów gdzie i kiedy oraz wzbogaca ją jeszcze o wymiary kto i dlaczego. Takie rozwiązanie zapewnia marketerom zarówno insighty pomagające poznać konsumenckie profile i wytypować grupy docelowe (kto), jak również insighty stymulujące decyzje zakupowe, wpływające na ostateczne wybory (dlaczego). W jaki sposób? Gromadząc co kwartał dane od milionów konsumentów na całym świecie.

GfK Consumer Insights Engine łączy pasywne i deklaratywne źródła danych, aby definiować insighty dotyczące konsumentów na 13 rynkach na całym świecie, skupiając się na 18 kategoriach produktów technologicznych i dóbr trwałych. Co kwartał obejmuje swoim zasięgiem około 500 000 konsumentów na całym świecie, aby znaleźć aktualnych nabywców w dowolnym kanale. Kalibruje uzyskane informacje z posiadanymi unikatowymi danymi z punktów sprzedaży i dodatkowo zbiera ponad milion opinii online od największych światowych detalistów. Wszystkie uzyskane informacje są syntetyzowane do postaci insightów, a następnie udostępniane na platformie, która w szybki sposób dostarcza rzetelnych i praktycznych informacji potrzebnych w bieżącej działalności biznesowej.

Spraw, aby kampania realizowała założone cele

Wyobraź sobie, że planujesz kampanię związaną z wprowadzeniem na rynek nowego produktu w kategorii smart. Ustalono cele dotyczące udziału w rynku i na tym etapie rodzą się oczywiste pytania: jak upewnić się, że kampania trafi do odpowiednich odbiorców? Czy będzie prowadzona właściwymi kanałami? Skąd klienci czerpią inspirację? Który konkretny segment konsumencki powinien być przedmiotem zainteresowania? Które tematy znajdują się w polu zainteresowań wybranych konsumentów?

Po zalogowaniu się do panelu GfK Consumer Insights Engine i skonfigurowaniu filtrów pod kątem analizy najbardziej interesujących segmentów konsumentów, w wynikach możesz oznaczyć rekordy najbardziej pasujące do wstępnie założonego profilu idealnego nabywcy, aby trafnie definiować kogo targetować. Następnie, za pośrednictwem modułu CIE Touchpoint Guidance, dowiesz się gdzie lokować reklamę. A będąc w posiadaniu tych podstawowych insightów, możesz już tylko skupiać się na samej treści kampanii i analizie najbardziej prawdopodobnych czynników konsumenckich wyborów. Rezultat? Kompletna strategia kampanii oparta tylko na wiarygodnych i racjonalnych insightach.

Niezależnie od tego, czy chodzi o relacje z wybranymi detalistami, określanie celów, prognozowanie potencjałów, projektowanie funkcjonalności urządzeń, komunikację, czy też wytyczne dotyczące touchpointów, GfK Consumer Insights Engine, jako najbardziej wszechstronne i zintegrowane źródło wiedzy o konsumentach w branży, może odpowiedzieć na szereg najważniejszych pytań i wątpliwości. Wszystko to dzięki trafnemu rozpoznaniu myślowych schematów konsumentów.

Dowiedz się, co oferuje GfK Consumer Insights Engine. Już dziś zamów prezentację eksperta GfK!

 

 

 

Related Products

 • GfK Why2Buy

  Kundenumfragen werden im GfK Consumer Panel durchgeführt, um zu verstehen, warum Shopper ein bestimmtes Kaufverhalten aufweisen. Die Ergebnisse werden anhand des Kaufverhaltens der Panelmitglieder kalibriert.

  Read more
 • GfK Demand Forecasting

  Präzise und zeitnahe Verkaufsprognosen zum Verständnis der aktuellen und zukünftigen Nachfrage nach Technologiegeräten. Basierend auf POS-Daten von GfK sowie globalen und regionalen Experten.

  Read more
 • GfK Shopper Behavior

  Stützen Sie Ihre Marketingentscheidungen durch umfassende Daten und Analysen zum Kaufverhalten aus allen Phasen des Kaufprozesses und des Produktlebenszyklus.

  Read more

Related Insights

 • 13.07.2020

  News

  Bild des Monats: FMCG-Anteil am stationären Einzelhandelsumsatz, ...

  Das GfK Bild des Monats für Juli zeigt den FMCG-Anteil am stationären Einzelhandelsumsatz in Europa im Jahr 2019.

 • 03.07.2020

  Webinars

  GfK Live-Webinar „Produktspezifische Marktpotenziale lokalisieren“

  Melden Sie sich jetzt kostenfrei zu unserem Webinar am 16. Juli an.

 • 03.07.2020

  Events

  Aufzeichnungen und Unterlagen der Digital Geomarketing Days

  Schauen Sie sich jetzt kostenfrei die Aufzeichnungen unserer Digital Geomarketing Days an und laden Sie sich die Unterlagen herunter.

View all Insights