Möchten Sie zur deutschen Seite wechseln?JaNeina
Close
Press release
Fashion and Lifestyle|Czech Republic|Czech

Čtyři z deseti Čechů trpí stresem v práci. Na pracovištích je ho více než v minulosti

25.07.2013

Praha - 16. červenec 2013 - Stresem v práci trpí čtyři z deseti Čechů a více než polovina z nich ho pociťuje několikrát do týdne. Mezi největší spouštěče stresu patří mezilidské vztahy na pracovišti, nepřiměřené pracovní zatížení a nedostatečné ohodnocení práce. Češi se snaží zmírnit pracovní stres pomocí pozitivního myšlení, přestávkami v práci, fyzickým pohybem a pitím kávy nebo energetických nápojů. V současnosti pociťují lidé více stresu v zaměstnání než v předchozích letech a přibližně tři z pěti Čechů si myslí, že zaměstnavatelé nevytvářejí takové podmínky na pracovištích, které by vedly k jeho snížení.
 
Stresem trpí více zaměstnanci na vedoucích pozicích
"V realizovaném průzkumu 42 procent lidí uvedlo, že trpí stresem v práci. Více trpí stresovými situacemi zaměstnanci na vedoucích pozicích než řadoví zaměstnanci. Stres v práci zažívají především vysokoškolsky vzdělaní jedinci (57 procent). Více jsou stresovaní muži než ženy," uvedla PharmDr. Eva Vlčková, CSc., HealthCare Sector Leader ze společnosti GfK.
 
Více než polovina Čechů trpí stresem až několikrát do týdne
53 procent těch, kteří se v práci stresují, uvedlo, že kvůli pracovnímu vypětí trpí stresem až několikrát týdně. Alespoň jednou týdně trpí stresem více než 3/4 dotázaných.  Výsledky výzkumu ukazují, že výše postavení zaměstnanci trpí především stresem jednorázovým. Mezi řadovými zaměstnanci je počet stresovaných osob menší, ovšem v jejich případě jde více o stres permanentní.
 
Co způsobuje lidem v práci největší stres?
Téměř polovina dotázaných respondentů zažívajících stres v práci považuje za spouštěč stresu především mezilidské vztahy. Muži jsou na tom lépe (42 procent) než ženy, kterým mezilidské vztahy dělají větší vrásky na čele (58 procent). Druhým stresovým faktorem je nepřiměřené pracovní zatížení (43 procent). Třetí spouštěč  stresu - nedostatečné odhodnocení v práci (jak finanční, tak nefinanční povahy) – uvedlo 40 procent respondentů, častěji řadoví zaměstnanci než řídící pracovníci. Z dalších faktorů, které způsobují stres, můžeme uvést nejistotu zaměstnání, propouštění, reorganizaci, nedostatečnou komunikace v rámci firmy nebo nedostatečně vymezené úkoly a povinnosti.
 
Jaké prostředky lidé používají ke snížení stresu na pracovišti?
První věcí, kterou se lidé snažit nastavit, pokud se dostanou do stresové situace, je pozitivní myšlení, které v této situaci používá 40 procent respondentů. Druhou pomůckou je přestávka v práci, při které se lidé snaží na práci nemyslet (36 procent). Třetím nejčastějším faktorem odvrácení stresu je fyzický pohyb ve formě procházky, protažení těla nebo krátkého cvičení, které si dopřává více než 1/3 lidí. Dále se lidé odreagovávají pitím kávy či energetických nápojů, rozhovory s kolegy, anebo něčím sladkým na zub.
 
Pociťují lidé více stresu v zaměstnání než v předchozích letech?
Téměř ¾ respondentů uvedly, že pociťují v zaměstnání více stresu než v předchozích letech. Ženy deklarují nárůst stresu určitěji než muži, nárůst stresu ve srovnání s minulostí uvedli více řadoví zaměstnanci než vedoucí pracovníci, nicméně rozdíly mezi těmito kategoriemi nejsou nijak markantní.
 
Češi jsou v práci méně vystresovaní než Slováci
V Čechách trpí stresem v zaměstnání méně lidí než na Slovensku.Zatímco v Čechách uvedlo přibližně 40 procent lidí, že pociťujepracovní stres, na Slovensku to bylo téměř 60 procent. V Čecháchtrpí stresem více muži, na Slovensku trpí muži i ženy stresem stejně.
 
O výzkumu
Zjištění pocházejí z průzkumu společnosti GfK, který se realizoval v červnu 2013 metodou CAWI (online) na vzorku 800 respondentů v České republice.
 
Skupina GfK
GfK je jednou z největších průzkumných společností na světě. Pracuje pro ni 13 tisíc expertů, kteří se den co den snaží objevovat nové hloubkové pohledy na způsob, jakým lidé žijí, myslí a nakupují ve více než 100 zemích světa. GfK se soustavně věnuje inovacím a používá nejnovější a nejinteligentnější technologie a metody, aby umožnila svým klientům jasně pochopit ty nejdůležitější lidi na světě: jejich vlastní zákazníky. V roce 2012 tržby GfK dosáhly 1,51 miliardy eur. Pro podrobnější informace, prosím, navštivte náš web www.gfk.com nebo nás sledujte na Twitteru: https://twitter.com/GfK

Download (PDF)

Kontakt
Andrea Patočková
Andrea Patočková
Czech Republic
General